Kendi silahımızla vurulduk

kendi silahiyla vurulmak2

Bosna Hersek’e gruplarda teslim olduk ve maalesef Güney Afrika 2010’a seyirci olduk. Bosna-Hersek bunu yaparken bizi kendi silahımızla vurdu desek yanlış olmaz sanırım. Gurbetçi futbolcular…

Bosna milli takimi çok önemli oyunculardan kurulu ve özellikle ofansif gücü oldukça yüksek. Bu ofansif gücü oluşturan oyuncuların neredeyse tamamı yurtdışında futbol yaşamlarına başlamışlar veya kendilerini bu ülkelerde geliştirmişler. Bu yetenekli gençlerin çoğu savaş sırasında Avrupa’ya göç etmiş ailelerin çocukları. Zor koşullarla mücadele etmiş ve henüz birinci kuşak oldukları için anavatana bağlılık önemli ölçüde korunmuş…

Türk milli takımı ile bu açıdan önemli benzerliklere sahip. Bizim milli takımımız da özellikle 90’li yıllardan sonra gurbetçi futbolcularımızın çok önemli katkısıyla pek çok başarı kazandı.

Bu futbolcular aslında ülke futbolunun evlatlık verdiği oyunculardır. Ve kabul etmeliyiz ki yabancılar bizim çocuklarımıza kendi futbol sistemimizden çok daha iyi bakıyorlar.

Bu durum Bosna için de geçerli. Boşnak anne ve babadan dogma, evde Boşnak kültürünün hakim olduğu, Boşnak yemekleriyle büyümüş çocuklardan bahsediyoruz. Tek farkları eğitimlerini başka ülkelerin futbol sistemi içerisinde almış olmaları.

Burada yetişen oyuncular belki çok daha yetenekli olmasalar bile daha iyi şut çekiyor, daha az pozisyon hatası yapıyor, oyun vizyonları daha geniş ve mental açıdan daha üst seviyedeler. Bizim son 20 senede Türk futbolunun lokomotifi olmuş gurbetçi ailelerin çocukları gibi Boşnak gurbetçiler de milli takımlarına önemli güç kattılar ve ön elemelere adlarını yazdırdılar.

Gurbetçi Boşnakların Elemelerdeki Performansı

OM: Elemelerde oynadigi mac sayisi, OS: Oynadigi sure, Kaynak: fifa, wiki, goal
OM: Elemelerde oynadigi mac sayisi, OS: Oynadigi sure, Kaynak: fifa, wiki, goal

Bosna Hersek Milli takımının futbol hayatına ülke dışında başlayan futbolcularından bazıları Balkan ülkelerinde futbola başladılar. Bunların sebepleri iç savaştan kaçmak, göç ettiği ülke ile etnik bağı bulunması vb. olabilmektedir. Bu grubu da dışarıda bırakıp sadece futbol hayatına balkanlar dışında doğmuş olanları dahil edeceğiz.

Yukarıdaki tablodan pek çok sonuç çıkarılabilir. Ben biraz özet geçeceğim. Bosna’nın en önemli özelliği ofansif olarak çok etkili bir takım olması. Bu ofansif gücü sağlayan oyuncuların neredeyse tamamı yurt dışında yetişmiş futbolcular. Elemeler suresince BH’in attığı 25 golün 14 tanesini (%56) gurbetçi oyuncular kaydetmiş. Diğer 11 golün 9 tanesini ise Dzeko atmış. Dzeko ülke futbol sisteminin yetiştirdiği belki de tek ofansif katkı sağlayan oyuncu. Onun da futbolunun gelişiminde genç yaşlarda Almanya’ya gitmiş olması önemli rol oynadı.  

Sonuç olarak Bosna bizi (bizim daha önce başka ülkeleri geçtiğimiz gibi) gurbetçi futbolcuların önemli katkılarıyla geçti. Bosna gibi ufak ve kısa sayılabilecek bir süre önce savaş yıkımına maruz kalmış bir ülkenin kendi sistemini yerleştirmek ve oyuncu yetiştirmek konusunda sıkıntıları olması normalken yediği önünde yemediği arkasında olan bizim futbol sistemimizin ne gibi bir mazereti var? Bilen biri lütfen bana anlatsın.

Ufak! bir konu daha var. Spor kültürünün var olduğu bir toplumda yetişmiş Boşnak gençler gittikleri ülkelerin spor sistemine hemen entegre olup profesyonelliğe kısa surede adım atmayı başarmışlar ve kendilerini geliştirmişler. Bizim giden gurbetçilerimiz ise ülkede spor kültürü diye bir şey olmadığı için “spor” veya “futbol” denen şeye aşinalık kazanmaları birkaç kuşak zaman almıştır.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s