Futbol fena halde meydan muharebesine benzer

ceaser and leonidas

Teknik Direktörler bu muharebelerin komutanları. Muharebe başladıktan sonra yapacakları sınırlıdır. Muharebe öncesinde teçhizatın hazırlanması, motivasyon, sağlam ittifakların oluşturulması, taktik planlar, savaş süresince yapılabilecek değişiklikler vs… Her şey en baştan düşünülmeli ve hazırlanmalı.

Savaş alanlarında olduğu gibi futbolda da farklı özellikte komutanlar var. Zamanın en mükemmel askeri ve politik sistemini kuran Cesar, iklim-coğrafya ve elindeki tüm diğer kısıtlı imkanları en iyi şekilde değerlendiren Leonidas veya çok hareketli, esnek birliklere karizmasıyla liderlik eden Cengiz Han gibi. Örnekler uzar gider. Bunların futbolda da karşılıkları mutlaka vardır.

Sene başından beri takip ettiğimiz Rijkaard’ta biraz Ceasar Augustus havası var. Tarih veya savaş stratejileri uzmanı değilim ama National Geographic veya Discovery Channel belgesellerinde aktarıldığı kadarıyla Cesar savaşa daha giderken kazanmış olurdu. Savaşa genellikle rakibi ezmeye giderdi. Rakipleri genellikle kendinden daha güçsüz olurdu. Bunun sebebi kurmuş olduğu sistemin mükemmel isliyor olmasıydı. Ekonomik, politik ve stratejik altyapısı hazırlanmış bir ortamda mükemmele yakın eğitimli bir orduyu hazır bulundurmasıyla girdiği mücadeleleri kazanıyordu. Rijkaard bu sistemi Barca’da kuracak zaman ve ortamı buldu ve ardından düzenli ordusuyla önüne geleni alt etti.

Bu sefer karşısında elindeki malzemeyi iyi bilen, iyi kullanan, rakibin zaaflarını, hava şartlarını, coğrafi ve tüm diğer koşulları kendi lehine çevirmeyi çok iyi başarabilen Leonidas Daum vardı. Delhi (Deli + Dahi) Daum psikolojik ve stratejik tüm koşulları iyi kullanarak eşit güçteki rakibini rahat geçti.

Umarım Rijkaard uzun vadede daha önce söylediği gibi kendi sistemini mükemmelleştirerek kalıcı başarılar yakalar ve uzun vadede kazanan taraf olur. Fenerbahçe’ye Kadıköy’de yenilmek, bana göre uzun vadeli kazanımlar elde edilecek ise rahatlıkla katlanılabilecek bir bedeldir.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s