Strateji / Taktik

strategy chess2

Ben dünkü maç ile ilgili, oyun felsefesi üzerinde biraz olsun esnek olunup olunamayacağı üzerinde durmak istiyorum. Futbol bir rakibe karşı ve belirli dış koşulların (hava, saha, psikolojik atmosfer vs.) etkisinde oynanan bir oyun. Oyunun sonucunu tek başınıza belirleyemiyor olduğunuza göre zaman zaman bu çevresel faktörleri avantaja çevirecek veya en azından minimize edecek taktiklere başvurmanız kaçınılmazdır.

Aradaki güç farkı azaldıkça maça özel taktiklerin önemi de artacaktır. Rijkaard’in bir felsefe ve uzun vadeli strateji geliştirme ve uygulama konusundaki ısrarını saygıyla karşılıyorum fakat ben biraz daha esnek olunabileceğini düşünüyorum. En azından rakibinizi ezecek kadar kuvvetli duruma gelene kadar bunlar yapılmalı. Rijkaard’in belki de en ciddi eksiği bu olarak gözüküyor. Sanırım iyi bir taktisyenden çok, iyi bir stratejist.

Iyi bir stratejist olduğunu da Barca’da kanıtlamıştı zaten. Denk güçlerle mücadele konusundaysa sıkıntılar yaşadığını Sparta Rotterdam (edit) ve Hollanda milli takımındaki performansından görebiliyoruz.

Strateji uzun vadeli hedeflere ulaşmak içindir. Hedefe giden yol, bazı kilometre taşlarından oluşur. Bu kilometre taşları sizi başarıya götüreceğine inandığınız planın hayata geçmesindeki kilit adımlardır.

Taktikler ise planınızı uygularken karşılaştığınız problemleri çözmek için başvurduğunuz yöntemlerdir. Bu yöntemler çoğu zaman genel stratejinize uygun olabilir. Fakat bazı durumlarda stratejinizle tam örtüşmeyen taktikleri uygulamak gerekebilir. Bu taktikler sizin kilometre taşları olarak gördüğünüz stratejik noktalara ulaşmanızı sağlayabilecektir.

Bu açıdan bakıldığında bana göre Rijkaard’in bu maçta bazı taktik değişikliklere gitmesi daha iyi olurdu. Rijkaard ise bunu tercih etmedi. Buna saygı duyuyorum ama doğru da bulmuyorum.

Dere geçerken at değiştirilmez ama kuvvetli bir akıntıya karşı atınızın yönünü bir miktar değiştirebilirsiniz. Bu sizin karşıya geçmenizi kolaylaştıracaktır. Bu maçta böyle bir karar vermiş olması maruz görülmelidir ama telafisi olmayan bir maçta aynı hatayı yapmamalı. Zeman’ın 3-4-3 histerisine dönüşmemeli Rijkaard’in sistemi.

2 Comments

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s