Rubin Kazan 0 – Barcelona 0

rubin_kazan_Kurban Berdyev
"Barcelona ataklari karsisinda sana sigindim ya rabbim" dememis, takimini iyi hazirlamis Gurban oldugum...

Rubin Kazan’ı ilk defa 90 dakika izledim. Bu maçın ardından grubu neden bu kadar karıştırdıklarını anlaşılıyor.

Başlarında tam bir hoca var. Gurban Berdyev….

Boğazına kadar kapalı gömlek giymiş ama kravat yok. Elinde tespih, geçtiğimiz yıl hacı olmuş bir hoca. Hocalığı tartışılmaz bir isim.

Hocalığın dışında Teknik Direktörlükte de başarılı olduğunu en azından bu maç için söyleyebiliriz.

Rubin Kazan’in aut atışı kullanırken aldıkları formasyon icin 4-4-2 diyebiliriz, veya Messi ve Ibo k*clarinin üstüne oturup şablondaki mevkilerinin dışına çıkmadıkları zaman da bu dizilişte oynadılar. Bunun dışında kalan bolümlerde oynananı sayıyla ifade etmesi oldukça güç.

rubin kazan barcelona russia2009

Futbolda herhangi bir şey için “olmaz, eskide kaldi” diyenlerin tekrar tekrar izlemesi gereken bir maç oldu. 3’lu forvetin sağında oynayan Messi’yi sol bek Ansaldi adam adama takip etti. Futbolun yeni nesil klişelerinden bir tanesi olan “Adam adama oynarsan o adam seni baska yere çeker ve yerine dalanlar pozisyon yapar…. Yaaaaa…” diyenlere insan zekasının makine olmadığını, bunun çözümünü bulmanın kuresel ısınmaya çözüm bulmak kadar zor bir şey olmadığını hatırlatmak gerek.

Hacı hocamız orta sahanın soluna defansif oynayabilen Kaleshin’i koymuştu. Bu oyuncu her pozisyon alışında arkasına bakıyordu ve Messi orayı boşalttıysa hemen biraz arkaya yaslanarak o bölgeyi rahatlıkla kapatıyordu.

Takım odun gibi değil de su gibi hareket edince oyuncular boşalan alanları çok iyi kapattılar ve Barca’dan puanı alıp grubu yangın yerine çevirdiler. Maçı 0-0’a bağlarken de çok fazla pozisyon vermediler ve birkaç tane de çok net pozisyon buldular. Barcelona’ya karşı da bundan iyisi olmaz herhalde…

Bu sistemi uygulamak elbette kolay değil… Ama insanoğlu da sofistike taktikleri uygulayamayacak kadar aptal değil. Futbol her şeye açık bir oyun. Adam markajı da işe yarayabilir alan markajı da, uzun top ta kısa top ta, ofsayt taktiği de libero da işe yarayabilir. Yeter ki içinde bulunulan ahval ve şerait uygun olsun ve doğru uygulansın. 

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s