Futbolcu vergileri

tax free TSL

Tüketici Özeti

Bu futbolcu milletinin kaynanası güzel mi kardeşim? Herkes vergisini öderken bu topçu milletine niye bu kadar kıyak geçiliyor?

***

Sadet

Asgari ücretli ile Süper Lig futbolcusunun aynı oranda (%15), 1.Lig (%10) ve alt liglerdeki profesyonel futbolcuların (%5) asgari ücretliden çok daha az vergi ödemelerini içime sindiremiyorum. Normalde %35 civarında vergi ödemesi gereken bu insanların neden gelir vergisinden muaf olduklarını biri bana anlatabilir mi acaba? Futboldan nemalanmayan biri anlatsın lütfen. Yoksa yine futbolun ülke tanıtımına faydaları, gençleri spora yönlendirmesi gibi zırvaları duymak istemiyorum.

Bir sektörün ülkeye en önemli katkılarından bir tanesi sağladığı vergi geliridir. Devletin de bu gelirden vazgeçebilmesi için gerçekten çok geçerli sebeplere dayandırması gereklidir. Ben bir sporsever olarak, profesyonel futbol sektörünün bu ülkeden emdiği kaynaklar ile karşılaştırıldığında sağladığı toplumsal faydanın yetersiz olduğunu ve artık özellikle profesyonel futbola kaynak aktarımının bitmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sanatçıların da en az futbolcular kadar önemli toplumsal fayda sağlamalarına rağmen (bana göre popüler kültür ikoncanları ve TV dışındaki sanatçılar çok daha fazla fayda sağlıyorlar) benzer muafiyetlerden yararlanmıyor olmaları da başka bir çarpık durum. Burada sanatçıların yararlanmasını savunmuyorum, sadece futbolcuların da eşit koşullara çekilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Devletin amacı sporu desteklemek ise bunun daha verimli yolları vardır. Bunun yöntemi Türkiye’yi profesyonel futbolcu vergi cenneti haline getirmek değildir. Buradan toplanacak vergilerin bir bölümünü futbol veya spor piramidinin en altına (amatörler ve kitle sporu) doğru politikalarla aktararak ülke sporuna ve gençliğine daha faydalı olmak mümkündür.

Kaldı ki %35’lik vergi Avrupa ve Dünya standartlarıyla karşılaştırıldığında yüksek bir oran da değil. Aşağıda dünyada önde gelen bazı ülkelerde futbolcuların ödedikleri vergi oranlarını görebilirsiniz. Karar sizin…

Japonya 50%
Ingiltere 50%
Almanya 45%
Italya 43%
Ispanya 43%
ABD 35%
Arjantin 35%
Hollanda 30%

İspanya’da “Beckham Yasası” olarak bilinen düzenlemeye göre 600.000 Euro üzeri kazanan yabancı çalışanlar %43 yerine %24 vergi ödüyorlar.

İngiltere’de mevcut oran %40. Nisan 2010’dan itibaren yıllık 266.000$ üzerinde kazananların ödeyecekleri vergi oranı %50 olacak.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s