Irak Futbol Federasyonu’nun (IFA) Durumu


FIFA konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı göndermiş
FIFA Irak Olimpiyat Komitesi’nin Irak Futbol Federasyonu (IFA) Yönetim Kurulu’nu feshettiği haberini öğrenmiş bulunmaktadır.
Bu kararın gerekçesi FIFA tarafından anlaşılamaz bir durumdur. Bu FIFA ve IFA statüleri ile tamamıyla çelişmektedir.
IFA’nın feshi kararı 72 saat içerisinde iptal edilmemesi (16 Kasımdan başlayarak) ve genel merkezin, IFA yönetimine bu sure içerisinde teslim edilmemesi halinde FIFA’nın, konuyu Acil Durum Komisyonu’na IFA’nın üyeliğinin askıya alınması olasılığıyla sevk etmekten başka çaresi kalmayacaktır.
FIFA bir kez daha Irak’taki tüm paydaşların genel olarak sporun, özelde de futbolun, özerkliğine ve IFA’nın işlemlerini kendisinin ve FIFA’nın statülerine göre yürütmesine saygı göstermesini rica eder.
——————————————————————————————————–
Irak’ta gerçekten neler olduğunu tabii ki bilmiyoruz. Ama bundan FIFA’nın da detaylarıyla haberinin olduğunu sanmıyorum. Olsa bile bunu spor ahlakına uygun ve etik ilkeler açısından değerlendireceklerini de sanmıyorum.
 
Ülkemizde 2008 Ocak ayında olanlara baktığımızda FIFA’nın bize de ilk olarak bu tip bir çıkışta bulunup sporun özerkliğinden bahsettiğine şahit olduk. Blatter ile Ulusoy’un aşıklar gibi her gün mektuplaştığı yazıldı basınımızda ve Haluk Ulusoy’un ağzından da iki kurum arasında yoğun görüşmelerin yapıldığı teyit edildi.
Tüm bunların sonundaysa kamuoyumuzda çok saygın bir kurum olarak bilinen FIFA’dan (benim beklediğim şekilde) 180 derecelik bir dönüş geldi. FIFA için asıl önemli olan kendi çıkarlarıdır (veya yöneticilerinin kendi çıkarları da diyebiliriz) ve hangi koşul işine geliyorsa ona uygun hareket eder. Aslında bu siyasetin ta kendisidir fakat buralara girip konuyu dağıtmayalım.
FIFA ve UEFA yetkililerinin (Bu kişiler kurumlarında ağırlığı olan kişilerdir: FIFA Başkanı Joseph Blatter’in danışmanı Jerome Champain, FIFA Hukuk Kurulu Üyesi Marcel Benz, UEFA Genel Sekreteri David Taylor ve FIFA Onursal Asbaşkanı David Will) talebiyle gündemden çıkartılan madde yine bu yetkililerin gözleri önünde tekrar gündeme alındı. Söz konusu madde Federasyon Başkanı, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun seçimlerinin yenilenmesi ve oylama şeklinin belirlenmesi ile ilgiliydi. Kısaca TFF yönetimini mevcut durum düzeltilmeden değiştiremezsiniz diyordu FIFA ve UEFA. Fakat 1 saat kadar kısa süre içerisinde madde yeniden gündeme alındı; FIFA, UEFA yetkilileri ile ülkemizden bazı “yetkililer” kısa görüşmeler yaptılar ve sonuç olarak oylama yapıldı TFF Yönetim Kurulu hükümetin istediği şekilde tamamen değiştirildi.
Toplantı sonunda ise FIFA yetkilileri demokrasi, şeffaflık, etik veya spor ahlaki ile hiç bir ilgisi olmayan bu süreci methederek yeni yönetime başarı dilediler.
Haluk Ulusoy yönetimini hiç başarılı bulmamama karşın bu şekilde gitmelerini de bir sporsever olarak tasvip etmiyorum. Fakat özellikle uluslararası spor politikası konusunda biraz bilgi sahibi bir kişi olarak burada donen dolabın başından beri salt politika olduğunu da biliyorum.
Ortadaki rant büyüdükçe spor kurumları da siyasi kurumlar haline geldiler ve maalesef artık etik değerler suratlarındaki makyajdan baksa hiçbir şey değil. Irak hükümeti de TC hükümetinin yaptığı gibi FIFA ve UEFA’nın veya bu kurumların yetkililerinin çıkarına bazı açık veya saklı kararlar alırlarsa Irak’ta da bu sorun sürüncemede kalmadan bizdeki gibi “demokratik” yollardan çözümlenir. Yeter ki FIFA ve Irak hükümeti bir araya gelsinler.
TFF resmi sitesinde genel kurulun ozeti icin tiklayin.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s