SA 2010, Johannesburg

Geçtiğimiz haftayı Güney Afrika Johannesburg’da geçirdim. Bu hafta boyunca sıkça buradaki izlenimlerimi yazacağım kafatopuna. Düşüncelerim genelde olumlu. Çok dost canlısı insanlar ve dikkatli hareket edilmesi halinde çok ciddi güvenlik sorunlarının olacağını sanmıyorum. Ayrıca turnuva daha önceki Dünya Kupası organizasyonlarına kıyasla ülkeye daha faydalı olacaktır.

Organizasyonun Güney Afrika’da yapılıyor olması bu yaz yapılacak Dünya Kupası öncesinde turnuvadaki en önemli maçların oynanacağı Johannesburg’u yakından görmemi sağladı. Su an için iki önemli eksiklik olduğunu söyleyebilirim. İletişim ve bürokrasi.

  1. İletişim: Internet hızının düşüklüğü ve ücretsiz internet alanlarının bulunmaması önemli eksiklikler. Bazı ortak kullanım bölgelerinde yerel servis sağlayıcıdan hizmet satın alınabiliyor fakat bu da oldukça pahalı ve yavaş. 3 gün süreli 600mb limitli internet bağlantısı için yaklaşık 30 € para ödedim. Bağlantı hızı da oldukça yavaş. 2010 sırasında binlerce ziyaretçinin bindireceği ek yük ile sistem daha da yavaşlayabilir. Özellikle gazetecilerin haber geçerken büyük boyutlu dosya ve dokümanları aktarmada sorun yaşamaları büyük olasılık. Bu sorunların şehrin en merkezi bölgesinde yaşandığını da eklemeliyim. Önümüzdeki aylarda ciddi iyileştirmeler yapılmazsa özellikle zamanla yarışan gazeteciler bazı problemler yaşayacaklarıdır.
  2. Bürokrasi: Bürokratik işlemlerin yoğunluğunu hem banka hem de otel işlemleri sırasında hissedebiliyorsunuz. Bankada döviz bozdurmak için neredeyse 30 dk. vakit harcadım. Bir kaç form doldurdum ve bu kağıtlar banka içinde gezinerek bir kaç “yetkili” tarafından imzalanmak durumundaydı. Bunu da defalarca yapmak zorunda kalacaksınız çünkü en büyük banknot 100 Rand yaklaşık 10 €’ya denk geliyor. Büyük banknot olmadığı için elinize bir kaç yüz € karşılığı bir tomar para veriyorlar. Yüksek meblağlar bozdurursanız bu paraları ya odanızda tutacaksınız ya da kanguru gibi önünüze bir pazarcı çantası bağlamanız gerekecek. Tanımadığım bir ülkede bankamatiklere güvenemediğim için o konuda bilgi veremeyeceğim.

    Otelde de kayıt ve ayrılış sırasında işlemler normalden uzun surdu. En azından Dünya Kupası dönemi için bürokratik işlemlere bir hafifleme getirmeleri gerekli. Gereksiz bürokrasiden ziyaretçi memnuniyeti ve harcama isteği olumsuz etkilenebilir.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s