RAMAZAN 2016


Euro 2016 başlangıç tarihi            :         11 Haziran 2016

Ramazan 2016 başlangıç tarihi    :         11 Haziran 2016

Ayıkla pirincin taşını

Hürriyet gazetesi yazarı Emrah Öner ilk defa yazmış ve Magnet bloguna taşımış.

Bu haberden çok büyük ihtimalle UEFA ve diğer aday ülkelerin haberi olacaktır.

EURO 2016 adaylığımız sırf bu yüzden bitmiştir. Diğer adayların Türkiye’de ramazan ayında içki içenlerin, fuhuş yaptıranların başına neler geldiğine dair bir kaç haberi UEFA’nın önüne koymaları yetecektir.

UEFA veya rakiplerimiz bu durumun hiç farkına varmasalar bile bizim karşılaşacağımız riskleri iyi hesap etmemiz gerekli. Sadece bu riskler bile turnuvadan çekilmemizi gerektirir.

Ben burada Emrah Öner’in yanlış değil, çok faydalı bir şey yaptığını düşünüyorum. Tehlike henüz kapıdayken herkesi uyarmış.

Esas kafa karıştıran konu EURO 2016’ya neden aday olduğumuzdur…. Eğer bu detay! atlanmış ise sorumluların derhal görevden alınmaları gereklidir. Bir turnuvaya aday olunurken bakılacak ilk şey müsabaka takvimidir.

Eğer aday olanlar bunun farkında iseler yine görevden alınmalıdırlar. Çünkü bu kişilerin en azından aşağıdaki sorulara tatminkar cevaplar verebilmeleri gereklidir.

 • Ramazan ayında halkın alkol ve fuhuş gibi konulardaki hassasiyetleri bilinmesine rağmen neden turnuvaya aday olundu?
 • Bu konuya tanıtımlarda neden değinilmedi? Kamuoyu neden bilgilendirilmedi?
 • Kamuoyunu geçtim…. TFF Başkanı ve Spor Bakanı bilgilendirildi mi?
 • Bu uygulamayla ortaya çıkacak riskleri azaltıcı hangi tedbirler alındı?
 • Hangi tedbir alınırsa alınsın, turnuva süresince birilerinin canından olmayacağının garantisini verebilirler mi?
 • Turnuvayı almamız durumunda alınması gereken sıkılaştırılmış güvenlik önlemlerine ayrılacak ek bütçe ne kadardır? Bunun parası halkın cebinden çıkmayacak mı?
 • Alınacak sıkılaştırılmış önlemler Türkiye imajını zedelemeyecek mi?
 • Tanıtım yapalım derken gerici ve polis devlet imajı ister istemez çizmeyecek miyiz?
 • Alınacak özgürlüğü kısıtlayıcı tedbirler sebebiyle gelmesini beklediğimiz turist sayısında düşme olmayacak mı?
 • Bu düşme, gelirlerimizi olumsuz yönde etkilemeyecek mi?
 • Tüm bunlardan sonra…. İsviçre-Avusturya altyapıları hazır, güvenlikli bir bölgede, Avrupa’nın her yerinden her şehrine kolaylıkla ulaşılabilir olmasına rağmen EURO2008’den zarar ettiler (daha önce değinmiştim). Biz nasıl bu şartlar altında kar edeceğiz? En azından zarar etmeden fayda sağlayacağız?
 • Pozitif fayda sağlamamız bu koşullar altında neredeyse imkansız olan bu turnuvaya adaylık bütçemiz kaç milyon dolar?
 • Tanıtımda harcanacak paralardan fayda sağlayanlar kimler?

Tüm bunlara bilmediğimiz mucize cevapları olanlar varsa lütfen paylaşsınlar.

Mevcut durumda görünen bir an önce adaylıktan çekilmemiz gerektiğidir. Norveç – İsveç sadece ekonomik sebeplerle adaylıktan çekilmişken bizim haklı çok daha fazla sebebimiz olmasına rağmen inat etmemize gerek yok.

2 Comments

 1. adaylığımızı geri çekmemiz halinde İslam Cumhuriyetlerinden farkımız kalmaz. ve asıl imajımız o zaman dağılır.bu kadar hassassan ne işin var AB de…derler
  senin gerekçen haklı bile olsa çekilmek yerine iş yavaşlatma ve gerekenleri yapmama yoluyla SIYRILMAYA çalışmalız…
  ancak bu dediğiğmden sana hak verdiğim anlamı çıkmasın…çekilmemizi gerektirecek bir sorun değil ramazan bence….
  nasıl ki yıllardır her ramazan tüm yemekhaneler bakıma alınıyorsa ve oruç tutmayanlar AÇ bırakılıyorsa ve biz de buna zamanla alışır kabullenir hale gelmişsek biraz da bu monularda HASSAS arkadaşlar TAHRİŞ olsunlar…isterlerse TAHRİK olsunlar… sensitive krem kullanır alışırlar…biz onlarla yaşamaya alıştık…onlar da alışmayı denesin…hani islam uygarlık hani islam anlayış hani hani islam HOŞGÖRÜ dinidir ya.e görelim bakalım ne ka hoşgörü ne ka islami cihat…

  1. SIYRILMA konusunu ben de düşündüm ama iletişime ayrılan milyon dolarlık bütçelerin sırf sıyrılmak için peşkeş çekilmesine razı değilim…

   Elbette ki geç kalındı ama geri dönülemez bir aşamada değiliz. SIYRILMA yöntemini kullanmak son ihtimal olmalı.

   Resmi çekilme sebebimiz elbette ki “ramazan” olmamalı fakat ekonomik sebepleri Norveç ve İsveç ileri sürüyorsa biz daha da rahat bu sebebi öne sürebiliriz.

   Isv-Nor. devletin federasyonun istediği miktarda bir bütçeyi ayırmaması sebebiyle adaylıktan çekildiler. Tıpkı bizdeki gibi orada da hükümet baslarda projeyi desteklediğini açıklamıştı ama gereken kaynaklar ülke federasyonları tarafından hükümete sunulunca bu isin gavur deyimiyle “feasible” olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine de federasyonlar bu isten çekildiler.

   Bizde de devlet destek verdiğini açıkladı ama halen daha arada çıkan bütçe anlaşmazlığı bir gerekçe olarak ileri sürülebilir ve isten birilerini zengin etmeden SIYRILABILIRIZ.

   Ben bu ise ideolojik olarak yaklaşmadım hiçbir zaman… Bu projeye bir is olarak bakarsak böyle bir ise girişmek için yanlış bir zamanlama seçildiğini, bu zamanı bilerek veya bilmeden aday olanların istifa etmesi veya görevden alınmaları gerektiğini ve bir an önce zarardan dönülmesi gerektiğini anlatmaya çalıştım.

   Ramazan’da yapılırsa belki isin altından sorunsuz kalkarız (uzak bir ihtimal) ama bu isin başka bir zamana göre cok daha riskli olacağını, normalde hiç ödemeyeceğimiz ekstra güvenlik masraflarına katlanmak zorunda kalacağımızı, gelecek turist sayısının düşeceğini, ciddi maddi kayba uğrayabileceğimizi, seyirci sayılarının beklenenin altında kalacağını vs. anlatmaya çalışıyorum. Kısaca turnuva takvimi, yapılacak projeden elde edilecek faydayı azaltacaktır.

   Avrupa Futbol Şampiyonaları bir kesimin diğerine gider yapacağı bir yer değildir… UEFA’nın sattığı ve ülkelerin kullandığı bir üründür sadece….

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s