Avrupa Kulüp Futbolunun Genel Görünümü

UEFA’nın Avrupa futbolunun yönetim ve finansal yapısını incelediği dokümanı okuyup üzerine düşünmeyenlerin ofsayt pozisyonları veya futbolcuların özel hayatlarıyla ilgili konular dışında kalan mevzular hakkında yorum yapmamaları rica olunur.

TFF’nin de acilen UEFA’dan izin alarak bu çalışmayı dilimize çevirmesi gerekli. Ayrıca mevcut datayı analiz ederek sadece Türk kulüplerine ilişkin bir analiz yapması da gereklidir (gerçi bunu futbolumuzun çarpık yapısından ötürü yapamayacaktır… o da ayrı bir konu). UEFA’nın çalışması dikkatli ve tarafsız analiz edilmesi halinde naklen yayın gelirlerinin artışının ne gibi olumsuz etkilerinin olabileceği, şirketleşmenin futbolda nelere ‘muktedir’ bir kurumsal yapı olduğu, kurumsallaşmanın antetli kağıda faks çekmek olmadığı, ahkam kesmek yerine pek çok konuda ülkemizde de derin analizler yapılması gerektiği anlaşılacaktır.

Avrupa’da bile spor ekonomisi ve yönetimi üzerine araştırmalar henüz emekleme safhasında. Bu ve benzeri çalışmaların Avrupa’da henüz 20 senelik bir geçmişi var. Spor yönetimi ile ilgili bilgiler henüz yetersiz olsa da geliştirilmesi gerekli. Kulüplerimizde şeffaflık olmadığı ve TFF’nin de kulüplerle göbek bağının çok sıkı bağlandığı için bizde bu tür çalışmalar yapılamıyor ve sadece kulüp yöneticileriyle spor ulemasının ahkâmları ortalıkta cirit atıyor. Bu dayanağı zayıf fikirler de bir süre sonra dogmatik bir şekilde tüm ‘zayıf’ zihinler tarafından sorgulanmadan kabul ediliyor.

UEFA’nın raporunda da eleştirilebilecek pek çok bölüm var aslında. Avrupa futbolunda özellikle şeffaflık ve denetim konularındaki zafiyetler sebebiyle elde edilen bilgiler sorgulanabilir fakat bu çalışma zaten mevcut yapı bozuk olduğu için hazırlandı. Mevcut düzenden elde edilen verilerin de bir miktar hata vermesi de doğaldır.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s