Kifayetsiz Lig

Avrupa’nın en keyifsiz ve yavan ligi Futbol Para Ligi sonuçlandı. Üyelik girişi yapmadan indirmek isteyenler buradan indirebilir…

Cok şey anlatan ama aslında kimsenin umurunda olmayan (olmaması gereken) bir lig.

NYSE, LSE veya IMKB’nin en ‘heyecanlı’ ligi olmasına rağmen (futbolu miyop endüstri gözlükleriyle seyredenlerin anlayamayacağı şekilde) sportif açıdan hiç bir değeri olmayan bir sıralama. Sadece bir veri, bir gösterge….

Elbette ki bazı şeyleri anlamak ve karar vericiler açısından yararlı bilgiler sunuyor ama Fenerbahçe’nin 19. sıradan 30. sıraya gerilemesinin hiç bir önemi yok. Para futbolda önemli bir araçtır, sportif başarı ise temel amaç. Endüstrilerde ise para temel amaçtır. Bu ayrım devam ettiği sürece de futbolu endüstriyel kalıplara sıkıştırmak asla mümkün olmayacaktır.

Bu raporun önemsiz olduğunu söylemiyorum ama filin sadece ‘elle tutulur’ bi tarafını üstünkörü gösteriyor. Piyasayı, bir süre sonra çıkacak olan ‘Football Finances 2010’ raporuna hazırlıyor, Deloitte’un reklamını yaptırıyor, yüzeysel bilgiye sahip gazetecilere de güzel bir çeviri malzemesi veriyor.

Merak edenler gazete, dergilerde, blog vs. de yapılacak ‘çeviri-analizler’ yerine indirip okusunlar.

Benim şampiyon Real Madrid için söyleyeceğim tek şey;

“Real Madrid kazması peşkeş çekilen araziler ve devletin himayesiyle Money League’de rekorlar kırarak forma sponsorsuz Barcelona’nın önünde Avrupa şampiyonu olacağına anasının liginde veya Kralı’nın kupasında tek rakibini geçeydi….”

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s