Yabancı Futbolcu Sayısı

Transfer sezonu yaklaştıkça yabancı futbolcu sayısı üzerine tartışmalar artıyor. Ekte 2008’de bu konuda yazmış olduğum bir yazı var. Önemli bir değişiklik olmadı genel gidişatta. Hatta yazdıklarımı destekler nitelikteydi gelişmeler…. Bu yazıda önerdiğim sistemin, herkes için mevcut yapıdan daha tatmin edici sonuçlar doğuracağını düşünüyorum…

Yazının giriş bölümü aşağıda… Devamı da burada

“Özellikle hasstrrr len… Olur mu öyle şey” diyenlerin yorumlarını rica ederim… Tabii ki neden olamayacağını açıklayarak…

Bu dokümanda mevcut 6+2 kuralının Türk futbolunda verimsizliğe neden olduğuna işaret edilerek daha etkin olacağı düşünülen bir yöntem önerilmektedir.

Bunu kümülatif yabancı sınırlaması ve transfer edilebilir yabancı futbolcu oynatabilme hakkı olarak özetleyebiliriz.

Bu sistemde yabancı oyuncu oynatabilme hakkı kulüpler arasında alınıp satılabilir ve ekonomik değeri olan bir hak olarak değerlendirilmektedir. Daha az ihtiyacı olan kulüpler bu haklarını ihtiyacı olan kulüplere satabilecekler ve bundan gelir elde edebileceklerdir.

Sonuç olarak ligimizdeki yabancı oyuncu sayısı artmadan (hatta azalması bile beklenebilir) bu hak daha rasyonel dağıtılmış olacaktır. Yerli futbolcuların transfer ücretlerinde düşüş ve zengin kulüplerden düşük gelirli kulüplere bir miktar kaynak akışı da mümkün olacaktır.

Buradaki öneriler mutlaka geliştirilebilir fakat unutulmaması gereken en önemli konu, yabancı oyuncu oynatabilme hakkına herkesin eşit düzeyde ihtiyacı olmadığı ve bu hakkın ekonomik bir değeri olduğu gerçeğidir.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s