Christopher Loftus ve Kevin Speight

2000 yılında bizlere ilk söylenenler mahkemeye de söylenmiş ve gazetelerden okuduğumuz kadarıyla kanıtlanamamış ağır tahrik iddialarıydı. Bizler de biraz o dönemin gazı biraz da toyluğun verdiği az düşünüp çabuk karar verme alışkanlığıyla bu olaydan çok fazla gocunmamıştık ama bugün okuduğumuz haberler yüzümüzü kızartıyor artık.

Chris ile Kevin örneği ne olduğumuzu ve ülkemizin adalet sisteminin halini o kadar güzel ortaya koyuyor ki. “Öteki”ye karşı kollanan “bizim” çocuklar, birbiriyle alakasız kararlar veren mahkemeler, yerini bulmayan adalet ve kahraman ilan edilen katiller. Türk adaletine ne kadar güvenebileceğimiz bir defa daha görülüyor.

Biz yargılayamadık bari İngiltere’ye verelim bu dört zibidiyi onlar yargılasınlar. Ben bazen yabancıların adaletine daha çok güveniyorum ve bu konuda onların daha adil olacaklarını düşünüyorum. Yabancılar ülke çıkarlarını etkileyebilecek konularda taraflı davranıyorlar ama en azından bireysel davalarda adil davranabiliyorlar.

Siz 1996’daki Bosman davasının benzerinin Türkiye’de olduğunu düşünebiliyor musunuz?

“Üç kuruşluk bir futbolcu müsfettesi” koskocaman futbol ailesinin çıkarlarına ters düşen bir konuda dava açacak ve o davayı kazanacak…. Türk adaleti, Belçika adaletinin düştüğü hataya düşmez ve katiyen böyle bir şeye müsaade etmez tabi ki…

Konuyla ilgili spor yazarı olmayan Semih İdiz’in yazısı linkte. Tavsiye ederim.

Tüm sürecin özetini okumak isteyenler için de NTVSpor haberi burada.

1 Comment

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s