İtalya’dan 2016 taktiği

Soccerex’in internet sitesindeki habere göre İtalya Euro 2016 için kararın açıklanacağı 28 Mayıs’tan önce parlamentodan elini güçlendirecek yeni bir yasa çıkartmayı amaçlıyor. Yasaya göre stadyumlar devlet tekelinden çıkartılarak özel yatırıma ve yönetime açılacak.

UEFA’nın ziyaretlerini tamamlamasının hemen ardından geldi bu açıklama. Acaba adaylığımızdaki devlet garantisi ve Ukrayna’daki son durum bizim bu konuda elimizi mi güçlendiriyor?

İtalyanların stadyumların finansmanı ve profesyonelce işletilmesi konularında bu adımı atmış olduğunu söyleyebiliriz. İtalya 2016 projesinin arkasında milyar dolarları zarar hanesine yazılacağını bilerek etkinliğe aktarmayı taahhüt eden bir irade yok sanırım. Ekonomik krizden de ders alarak ve özel sektörü bu işin içine daha fazla çekerek finansman sorununu çözmek istiyorlar anlaşılan.

Bu yarışta en önemli avantajlarımız daha önce ev sahipliği yapmamış olmamız, futbolumuzun gelişim potansiyeli ve güçlü devlet desteği. Yapılan iletişim çalışmalarında da bunlar öne çıkartılıyor zaten. Dezavantaj olarak da ulaşım (Ülkelerde görüşmelere katılan tek ulaştırma bakanının Binali Yıldırım olması bu konuda giderilmesi gereken kaygılar olduğunu ortaya koyuyor. Şehirlerin batıdan seçilmesinin sebebi olarak da ulaşım olarak gösterilmişti ilk sunumda) , güvenlik, futbola katılımın düşüklüğü, yeni yapılacak stadyum sayısı (getirdiği riskler sebebiyle dezavantaj fakat yerel futbol ekonomisine getireceği ivme ve arpalık olabilme potansiyeliyle de avantajdır aslında) öne çıkıyor. 15 Mayıs’ta ön raporlar yayınlanacak ve 28 Mayıs’ta dananın kuyruğu kopacak. Mustafa Hoca’lık yapalım ve şansımız %34 diye bitirelim bari.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s