Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Spor

Serdar Dinler’in 18.01.10 tarihli yazisini asagiya aldim….

Aslinda zamandan bagimsiz okunabilecek bir yazi…

EURO 2016 icin getirilmis bana gore en iyi oneri. Biraz gec gordum yaziyi ama daha once benim de yasadigim Spor ile KSS’nin bilincli bir sekilde bir araya gelememe durumuna ornek teskil edecek bir olay oldugu icin not dusmek istedim….

***

Dünya’da ve Türkiye’de spor kulüpleri ve müessese kulüpleri son yıllarda yaptıkları çalışmalar ile Sosyal Sorumluluk alanına gösterdikleri ilgiyi  artırmaya başlamışlardır. Bu kapsamda örneğin Galatasaray Spor Kulübü’nün engelli basketbol takımına yaptığına katkılar; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün özellikle atletizm ve yüzme dallarında olimpiyata sporcu göndermesi ve kulübe bağlı il dernekleri ile eğitime katkı sağlanması, Beşiktaş Spor Kulübü’nün Kızılay ve Mehmetçik Vakfı kurumlarına bağış yaparak logosunu tüm maçlarda sırtında taşıması, İngiltere’den Tottenham Kulübü’nün “10:10”  adlı bir projeyle karbon emisyonunu % 10 oranında düşürme amacıyla 1997 yılından beri toplum ve sivil toplum örgütleri tarafından da büyük destek gören bir proje gerçekleştirmesi, UEFA’nın KSS Durum Raporları yayınlaması, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) yönetimine bağlı NBA Cares KSS girişimi aracılığı ile birçok ülkeden gençlere basketbol sahası yaptırılması, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Coca-Cola Amatör Ligi’ni kurması ve çocuk tribünleri oluşturması, bu alanda sayılacak ve topluma katkı sağlayan yüzlerce KSS çalışmasından bazılarıdır.

Son yıllarda “bacasız endüstri” olarak büyüyen başta futbol olmak üzere birçok alandaki başarılı KSS uygulamasının holiganizm ve şiddet ile gölgelendiğini düşünmekteyim. 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren başgösteren ve 90’lı yıllarla tavan seviyesine ulaşan futbolda şiddet ve holiganizm 2000’li yıllara geldiğimizde ise stadyumlardan spor salonlarına da taşmış durumdadır. Şiddet olayları 2000’li yıllarda emniyet güçlerinin artan önlemleriyle birlikte, 90’lı yıllardaki holiganizm olaylarına göre belli bir seviyede azalmışsa da beklenen başarı sağlanamamıştır. Bu tür sporun kalite değerini düşüren ve imajını zedeleyen olayların neden önlenemediğinin ya da beklenen düzeye indirgenemediğinin nedenlerinden belki biri de yukarıdan yapılan düzenlemelerdir.

Örneğin son yapılan ve 321 milyon dolar yıllık bedel ile ihale edilen futbol maçları yayın hakları alınırken % 1’lik bir kaynak futbolda şiddetin önlenmesi gibi bir fon için ayrılmış olsa sosyal sorumlu bir ihale anlamını taşıyabilirdi. Bu kadar büyük bir endüstri haline gelen futbolda halen tribün kavgalarının olması utanç vericidir.

Bu gölgenin başarılı uygulamaların önüne geçmemesi gerektiğine inanıyorum, özellikle şirketler ile kulüplerin spor aracılığı ile topluma gösterdiği sorumluluğu ve sağladığı faydayı göstermek ve ortak bir tartışma alanı oluşturmak için Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Voleybol Federasyonları bir araya gelerek ilgili spor dalları ile ilgili iyi örneklerin paylaşılmasını sağlamalıdır.

Spor kulüplerinin Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında geliştirdikleri çözümler ve deneyimlerini  geniş kitlelerle paylaşması gerekliliğine inanıyorum. Bu etkinlik ile Türkiye’de sporun gelişmesine önemli katkılar sağlayan şirketlerin ve kulüplerin bir araya gelerek gelecek yıllar için ortak sorumluluk çabalarını artırması, taraftar gruplarının da etkin olarak katılımı öngörülerek stadyumlarda ve salonlarda şiddet olaylarının engellenmeye çalışılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli uluslararası örneklerin de sunulması sağlanarak özellikle Avrupa’da spor ve KSS alanında geliştirilen çabaların tanıtımı sağlanacaktır.

KSS ve Türkiye’nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Adaylığı

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, 15. Avrupa Futbol Şampiyonası olacaktır. Özellikle 2000’li yıllarda düzenlenen Dünya ve Avrupa Şampiyonası organizasyonları, küresel sorunlara dair çalışmaların da yürütüldüğü kampanya ve organizasyonların önemli bir parçası haline gelmektedir.

Şampiyonanın alınması halinde Türkiye’nin tanıtımı, turizmine katkısı ve özellikle düzenlenecek kentlerdeki gelişime yapılacak katkılar ile önemli bir süreç yaşanacaktır.

Avrupa Şampiyonası için adaylık sürecinde başvuru dosyaları sonrası önemli lobi çalışmaları, UEFA nezdinde tanıtım çalışmaları, jüri üyeleri ve diğer ülkeler ölçeğinde de önemli tanıtım çalışmaları yapılmaktadır.

Kuşkusuz bu kampanya süresince ulusal bir bilinçle hareket etmek ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak çalışmaları gerçekleştirerek diğer adaylardan farklılaşmak önemli bir aşamadır. Bu amaçla farklı birçok çalışma gerçekleştirilmelidir.  Bu tip uluslararası organizasyonların adaylık sürecinde her ülke bir tema ile oy verecek delegeleri etkilemeye çalışır. Bugünlerde bu tip organizasyonlarda KSS’nin her an tema olarak işleneceği ve KSS’nin etkinliğin alınmasında büyük rol oynayacağı kanısındayım. Neden biz bir başka ülkenin KSS’yi bir tema olarak işlemesini bekliyoruz, neden biz 2016 Avrupa Şampiyonası’nı Dünyanın ilk Sosyal Sorumlu turnuvası olarak ilan etmiyoruz? Hem turnuvanın ülkemizde yapılması şansını arıtırırız hem de uzun vadede Türk sporu için büyük bir kavram geliştirmiş oluruz.

Bunu nasıl yapabileceğimizi birkaç başlıkla sizlerle paylaşmak istiyorum;

Avrupa Futbol Şampiyonası için yürütülecek bir KSS Uygulama planı oluşturularak tanıtım dosyasına eklenmesi.
Bu kapsamda önerilen çalışmalar:
Çevreye duyarlı stat yapımı
Sürdürülebilir enerjiye dayalı ulaşım ve raylı sistemler
Holiganizm ve ayrımcılığa yönelik çalışmalar
Sponsorlar ortaklığı ile bir 15. Avrupa Futbol Şampiyonası temalı bir KSS Pazaryeri etkinliği yaparak, futbol konulu KSS çalışmaları düzenlemesinin teşvik edilmesi.

Ne dersiniz? İşe yarar mı?

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s