Stockport County Vaka Analizi

İngiltere’de Manchester şehrinde 1883 yılında kurulmuş köklü fakat 1950’lerden sonra düşüşe geçmiş futbol kulübü Stockport County 1989’da el değiştirdi ve ardından köklü bir değişim gerçekleşti. Yeni yönetim anlayışıyla içinden çıktığı topluma dönen ve sosyal sorumluluk projeleri ile toplum ile bağını güçlendiren kulüp, zamanla seyirciyi yeniden tribünlere çekmeyi başardı.

4. ligde mücadele eden kulüp büyük diye tabir edilen kulüplerimizden daha vizyoner bir şekilde yönetildi aslında. Dünyada futbol rekabetinin belki de en yoğun olduğu bölge olan Manchester çevresindeki potansiyelini bir yere kadar genişletebilen kulüp, yeni iş fırsatları geliştirebilmek amacıyla Çin’e açılmayı seçti… Çılgınca gibi görünen bu fikri uygulamada da başarılı oldu. Öyle ki, Stockport County aynı dönemde Çin’e turneye gelen Manchester United kulübünden daha fazla seyirciyi tribünlere çekmeyi başardı.
Sürekli irdelenen Manchester United ve Barcelona gibi popüler örneklerin dışında bir vaka analizi vermek istedim… Kulübün Çin’de gittiği bölgenin Türklerin yoğun olduğu Uygur bölgesi olması da bir başka ilginç konu…

2 Comments

  1. Stockport County kulübünü tebrik etmenin çok az olduğunu düşünüyorum…
    Umuyorum bizim büyük kulüplerimizden bir tanesi bu yönetimsel başarının yarısı sergiler ve bizde gururla global futbol takımımız var diyerek gururlanırız.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s