UEFA’nın mektubu

Aşağıda çevirisini yeniden düzenlediğim UEFA’nın TFF’ye yazdığı mektupta yumurtanın kapıya dayandığı Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılımı konusu gündeme geliyor fakat dikkat edilmesi gereken ancak pek üstünde durulmamış bir diğer konu da UEFA’nın TFF’yi şike ile mücadele edilmesi konusunda daha aktif olmaya çağırmasıdır.

Burada TFF’ye sizin eksik uygulamalarınız sebebiyle kendi turnuvamızı tehlikeye atamayız denmekte ve TFF’nin de kendisine çeki düzen vermesi diplomatik bir dille talep edilmektedir.
Burada fazla gündeme gelmeyen fakat çok ciddi uyarılar var TFF’ye. Çevirileri yeniden elden geçirdim.

Gazetelerdeki çeviriler genel olarak iyi olmasına rağmen vurgulanması gereken bir kaç konu hızlı olmak ve haberi bir an önce servis etmek kaygısıyla veya aslında önemli bir detay olduğu farkedilemediği için vurgulanmamış. Oysa ki bu detaylar bazı konuları daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Özellikle 5. paragrafta söylenenler çok açık ama bir de ben ne anladığımı buraya yazmak istedim. Belgenin orjinal metnini de en alttaki linke ekledim (Gazetelerdeki fotoğraflardan metnin orjinali pek anlaşılmıyordu. Aşağıda okuyabilirsiniz). İtirazı olanlar ne anladıklarını yorumlarda paylaşabilirler.

5. paragrafta halk diliyle ne denmek isteniyor:
Yunanistan Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu adli yargılama bitmemesine rağmen ciddi şüphelerden dolayı Olympiakos Volou’ya ceza vermiştir. UEFA da buna istinaden karar alarak kulübü Avrupa kupalarından ihraç etmiştir. Siz hala bekliyorsunuz. İşi sakız gibi uzatıp bekliyorsunuz diye takımlarınızı turnuvalarıma alacak değilim. Bunu yaparsam doğru davranan ülkelere haksızlık etmiş olur ve şark kurnazlığına pirim vermiş olurum. Buna da hiç niyetim yok!

Veya…

Kendi ülkesinde çabuk davranarak karar alan ve UEFA’nın kendi turnuvalarını koruyacak kararları almasını sağlayan Yunanistan Futbol Federasyonu örneği bir yanda dururken benzer bir olayda TFF’nin üç maymunu oynaması sebebiyle Türk kulüplerinin farklı muamele görmeleri mümkün değildir. Hızlı ve etkin şekilde şike ile mücadele eden ülke federasyonlarının eşek yerine koyulmasına ve UEFA’nın zayıf ve etkisiz bir kurum gibi gösterilmesine izin vermeyiz.

Yazıda dikkat edilmesi gereken fakat çevirilerde aynı vurguyla verilmemiş olan bir husus ta sondan ikinci paragrafta orjinal metinde özellikle altı çizilmiş olan “tüm” kelimesidir. Burada sadece Fenerbahçe vakası değil tüm olaylarla ilgili gereken adımların atılması gerektiği vurgulanıyor. Ben önümüzdeki günlerdeki gelişmelerde Beşiktaş ve diğer kulüpler ile ilgili de bazı gelişmelerin olmasının UEFA’nin beklentileri arasında olduğunu bu yazıdan anlıyorum. Farklı anlayan varsa anlatsın lütfen neden ‘tüm’ kelimesinin altının özellikle çizildiğini ve bu kelimenin mektup içerisinde son karar tarihi ile birlikte altı çizilmiş iki kelimeden biri olduğunu.

Sayın Başkan;

Türkiye’de devam eden şike soruşturması çerçevesinde yaptığımız yazışmalara ve özellikle de Fenerbahçe’yle ilgili vakaya atıfta bulunulmaktadır.

Konunun son derece hassas olduğunu takdir etmekle beraber, yukarıda adı geçen kulübün ve/veya kulüp yetkililerinin şikeye karışmış olduklarına dair hatırı sayılır derecede kuvvetli kanıtlar bulunmaktadır. Örnek olarak, kulübün başkanı ve bir çok üst düzey yetkilisi (bunların arasında iki İcra Kurulu üyesi de vardır) Temmuz ayının başından itibaren şikeye karıştıkları şüphesiyle hapiste tutulmaktadır ve kulübün şikeye karıştığı sonucuna götüren, belgelerle desteklenmiş deliller (büyük çoğunluğu medya haberlerinde yer almış) bulunmaktadır. İstanbul Emniyeti de şahısların şikeyle bağlantıları nedeniyle gözaltına alındıklarını belirten bir basın açıklaması yapmıştır.

Dolayısıyla, kamuoyunda şike ile itham edilen, başkanı ve diğer üst düzey yetkilileri hapiste tutulan, eldeki delillerin şikeye karıştığı yönünde kuvvetli işaretler verdiği bir kulübün UEFA’nın amiral gemisi konumundaki turnuvası olan Şampiyonlar Ligi’ne katılma potansiyeli ile karşı karşıya kalınmıştır. Bu durumun UEFA ve genel olarak futbol ailesi tarafından kabul edilemez olduğunu anlayacağınızdan eminiz.

Bizim de endişelerimizi artıran, benzer suçlarla ilişkisi ortaya çıkan diğer kulüplerin de UEFA turnuvalarından bu sezon men edilmiş olmalarıdır. Özellikle vurgulamak istediğimiz bir olay da Olympiakos Volou’nun Yunanistan Futbol Federasyonu Disiplin Komitesi tarafından, mahkeme süreci tamamlanmamış olmasına rağmen, şikeye karıştığı konusunda suçlu bulunmasının ardından UEFA Avrupa Ligi’nden ihraç edilmesidir (bu kişilerin yıllar olmasa da aylarca ceza almaları kuvvetle muhtemeldir).

UEFA’nın, bir yanda kendisine üye federasyonlardan birine bağlı bir kulübü, ülke federasyonunun hızlı ve etkin disiplin cezaları uygulamasıyla birlikte kendi turnuvalarından ihraç ederken,diğer yanda yine UEFA’ya bağlı başka bir ülkede gerçekleşen benzer bir durumda ülke federasyonunun harekete geçmemesi nedeniyle farklı bir uygulamada bulunulmasını tolere edemeyeceğini anlayacağınızı düşünüyoruz. Bu, şikeyle en etkin şekilde mücadele eden diğer ülke federasyonlarını cezalandırmak anlamına gelecektir ve UEFA bu gibi güçlü ve etkin futbol idaresi örneklerine engel değil destek olmak amacındadır. Buna ek olarak, UEFA’nın benzer olaylarda aynı politikaları sergilememesi UEFA turnuvalarının kredibilitesi ve bütünlüğüne zarar verecek ve eşit muamele ilkesiyle çelişki doğuracaktır.

Bilindiği üzere uygulanmakta olan Şampiyonlar Ligi talimatları (2011-12 versiyonu) çerçevesinde, Nisan 2007’den bu yana bir maçın sonucuna doğrudan ya da dolaylı olarak etki eden herhangi bir kulübün bu turnuvaya dahil edilmeyeceği ortaya konulmuştur. Bu talimatlarda turnuvaya dahil edilmeme süreci
sadece bir yıl geçerli olmaktadır.

Sonuç olarak, mevcut deliller ışığında Fenerbahçe’nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmek için uygun koşullara sahip olmadıgı görülmektedir. Bu şartlarda uygun olan hareket tarzı Fenerbahçe’nin katılımdan çekilmesi olacaktır. Alternatif olarak da Türkiye Futbol Federasyonu, kulübü turnuvadan çekebilir.

Eğer yukarıda belirtilen iki seçenekten biri hayata geçirilmezse, UEFA kulüp hakkında hemen ya da ilerleyen aylarda kendi disiplin prosedürlerini uygulamaya geçirmek zorunda kalacaktır. Özellikle kulübün giriş kriteri olarak imzalamak durumunda olduğu 2007 yılından bugüne şike olaylarına karışmamış olduğuna dair belgede yalan beyanda bulunmuş olması halinde, verilecek olan nihai cezanın daha ağır olması muhtemeldir. Bu cezanın ne şekilde olabileceğini öngörememekle beraber, daha önce şikeye karıştığı ortaya çıkan diğer vakalarda (örn. Pobeda) olduğu gibi,şike yapan kulüplerin 8 yıla kadar UEFA turnuvalarından men edildiği bilgisini verebiliriz.

Hiçbir eksik noktaya yer vermemek amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konuyla ilgili harekete geçmemesi halinde, Türkiye Futbol Federasyonu’na karşı da uygun disiplin adımları atılacaktır. Anlayacağınız üzere, bu şartlarda F.Bahçe’nin bu sezon Şampiyonlar Ligi mücadelesine başlaması ve ardından şikeye karışmış olduğunun kararı verilmesiyle birlikte turnuvadan ihraç edilmesi UEFA için kabul edilemez bir durumdur.

Sizi temin etmek isteriz ki UEFA, hem Türk hem de Avrupa futbolunu son derece yüksek önemde ilgilendiren bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu’nu desteklemeye devam edecektir. Bir kez daha, Türkiye Futbol Federasyonu’na, devam eden şike soruşturmasıyla ilgili tüm şüpheli olaylar hususunda hızlı ve etkin disiplin adımları atma konusunda ısrarımızı sürdürüyoruz.

Fenerbahçe’nin bu özel durumuyla ilgili olarak, 24 Ağustos 2011 öğlene kadar yanıtınızı bekliyoruz.

Saygılarımızla

Gianni Infantino
UEFA Genel Sekreteri

 

LINK: UEFA’dan TFF’ye şike mektubu, 23 Ağustos 2011

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s