Fenerbahçe CAS’ta

Fenerbahçe’nin CAS’a başvurusu tahminimce prosedürü düzgün sürdürmek amacıyla yapılmıştır. Yoksa UEFA-CAS ilişkisi biraz şıracı-bozacı ilişkisine benzer. Buradan kayda değer bir şey çıkacağını sanmam ama diğer mahkemelere başvurulmadan önce gereken prosedürler tamamlanıyor sanırım. Çok fazla oyalanmamak için de bir haftada cevap verilmesi isteniyor.

Olympiakos Volou’nun Europa League’de kalma konusundaki acil karar talebi de CAS tarafından reddedildi. Konunun daha sonra detaylı görüşüleceği! fakat şu an için bir tedbir kararı alınamayacağı söyleniyor kısa açıklamada. Biz sizi arayacağız diyorlar kibarca.

Fenerbahçe konusunda da çok farklı bir gelişme olmayacağını bekleyebiliriz.

FIFA ve UEFA gibi uluslararası federasyonlara karşı kazanılan büyük adli zaferlerin hiçbiri CAS’ta kazanılmamıştır. CAS en iyi ihtimalle göğsünde yumuşatır ve olayların adli yargıya taşınmaması için uluslararası federasyonlara zarar vermeyecek fakat davacıyı da razı edecek bir karar alır. Fakat Fenerbahçe’nin talebine benzer bir karar aldığı görülmemiştir.

Jean-Louis Dupont ile anlaşıldı ve kendisinden önemli kazanımlar elde etmesi bekleniyor. Dupont’un daha önceki başarılarıyla bugünkü dava arasında önemli farklar var.

Fenerbahçe Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin takımı değil. Dupont’un öne çıktığı Bosman, Charleroi, Real Madrid vs. davalarında yerel yargı ve Avrupa Birliği mahkemeleri yolu sonuna kadar açıktı. Fakat Fenerbahçe’nin AB mahkemelerinde hak araması AB’ye tam üye bir ülkenin takımı kadar kolay olmayacaktır.

Ülkemizdeki anlamsız spor düzenlemelerinden biri olan Anayasa’daki tahkim maddesi sebebiyle Fenerbahçe’nin yurt içinde hakkını araması da zorlaşacaktır.

Futbolcuları daha rahat sindireceklerini düşünerek bu anayasa değişikliğini destekleyen ve Tahkim Kurulu’ndaki “6-1” kozuna güvenen Fenerbahçe, bugün bu anti demokratik Anayasa maddesi sebebiyle önemli bir hakkından mahrum kalacaktır. Keser döner sap döner’e yeni bir örnek daha çıkmış oldu futbolumuzda.

Fenerbahçe hazır başlamışken şu Anayasa maddesini de tartışmaya açsa ve buna karşı bir dava açsa çok iyi olacak. Hem kendileri hem de oluşan bu karar tekelinden zarar görenler için hayırlı olacaktır. Temel hak ve özgürlükleri bu kadar kısıtlayıcı bir anayasa maddesi zaten ilelebet kalamaz. Bu süreç şikeye adam öldürmeyle neredeyse aynı cezaları reva gören şiddet kanunundan sonra başımızdaki bir diğer illetten daha kurtulmamıza vesile olur belki de.

3 Comments

  1. “FIFA ve UEFA gibi uluslararası federasyonlara karşı kazanılan büyük adli zaferlerin hiçbiri CAS’ta kazanılmamıştır.” yorumuna kısmen katılıyorum. Ancak FIFA’yı CAS önünde dize getirmişliğimiz de vardır…

    1. Izzet Bey,
      “buyuk” vurgusunu ozellikle yaptim. Elbette CAS, uluslararasi federasyonlar aleyhine kararlar vermistir fakat bunlarin hicbiri “spor ailesi” nin kutsal cikarlarina kokten zarar verecek kararlar degildir (Isvicre mahkemesinin FC Sion – UEFA davasindakine benzer)
      CAS’in kurulus amaci (dile getirilmemis) zaten sporu yoneten ulusal veya uluslararsi seviyedeki kurumlarin ozerklik masaliyla olusturmus olduklari ve baska hic bir STK’ya nasip olmamis otorite alanini korumaktir. Neden CAS’a 1990’larin sonlarindan itibaren ihtiyac duyulmaya baslandi? Daha once ihtilaf olmuyor muydu sporun paydaslari arasinda. Elbette oluyordu fakat bunlar egemen kurumlar nasil isterlerse oyle cozuluyordu. Bosman geldi, taslar yerinden oynadi ve bu taslari biraz olsun yerine oturtabilmek icin CAS one cikartildi.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s