Chessboxing – Satrançboksu

Satrançboksu salt ticari amaçlarla üretilmiş spor türlerinin bir yenisi. Artık her yıl onlarca farklı spor dalı türetiliyor ve pazarlanmaya çalışılıyor. Bu da bunlardan bir diğeri. Başarılı da olmuşlar.

İlk bakışta çok itici geliyor ve ne kadar aptalca denilebilir fakat unutmamak gerekir ki bugün oynanan modern spor dallarının önemli bölümü geçmişte ticari amaçlarla üretildi ve yayıldı. Bugün neredeyse tamamı ticari amaçlarla yeniden dizayn ediliyor.

Bu adamlar niyetlerini açıkça ortaya koyuyorlar ve kamusal bir hizmet yaptıklarını söylemiyorlar. Pazarlama açısından bakıldığında fikir hiç te kötü değil. Birbirinden tamamen farklı fakat ikisi de popüler sporların bir kombinasyonunu geliştirmişler. Süreleri kısaltarak ve bazı kurallarla izlenebilirliğini de artırıyorlar. Örneğin müsabakalar kısa bölümlerden oluşuyor ve sırayla oynanıyor (satranç-boks-satranç…. şeklinde). Boksta yenilen yumruklar satrançtaki başarıyı da etkiliyor ilerleyen bölümlerde.

Organizatörler açısından bakıldığında gelen seyirci sayısı bu kadar yeni bir spor için tatmin edici. Belli ki iyi para da kazanıyorlar. O zaman doğru bir yatırım demektir. Bize yargılamak düşmez. Serbest ve adil bir şekilde pazara ürünlerini sunuyorlar ve alıcısı da var. Söyleyecek bir şey yok.

İlginç olan konuysa (sadece bu post’a özel söylemiyorum), şiddetin spor adı altında rahatlıkla pazarlanabiliyor olması. Aynı iki adama aynı şeyleri sokak ortasında veya başka bir yerde yaptırdığınızda bu bir suç iken sıradan bir spor kulübü ve federasyonu kurarak yaptırdığınızda bunun adı spor oluyor.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s