FC Sion ve Fenerbahce

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Sion olayının Fenerbahçe’ye bir etkisi olmaz.

Bunun sebebi davanın, isviçre kanunlarına tabi iki kurum (bir tanesi spor kulübü, bir diğeri de uluslararası spor federasyonu) arasında UEFA’nin merkezinin bulunduğu Nyon’un bağlı bulunduğu Vaud Kantonu mahkemesinde açılmış olması ve verilen kararın isviçre yerel kanunlarına istinaden verilmiş olmasıdır.

Fenerbahçe ise ne AB üyesi bir ülkede ne de isviçre’de kurulu bir kulüptür. Konular birebir aynı bile olsa bir şey değişmezdi.

* * *

Sion davası çok ilginç seyrediyor. İki olay birbirinden oldukça farklı olmasına rağmen Türkiye’de sporun ne kadar yanlış organize olduğunu anlayabileceğimiz bir örnek sunuyor önümüze. Haklılık tartışmasına girmeden önce hak arayabilme hakkı üzerinde durmak gerekiyor aslında.

Büyük kulübümüz Fenerbahçe, TFF ve UEFA karşısında hakkını arayamiyorken Sion gibi ufak (ekonomik, sosyal, medya vb. her konuda) bir şehir takımı isviçre Futbol Federasyonu ve UEFA’ya kafa tutup hakkını arayabiliyor. Hatta Platini’yi hapse attirmakla tehdit ediyor. (Fenerbahçe’de Sion Başkanı’nin bu konudaki açıklamalarının ardından Türkiye’de suç duyurusunda bulundu)

Bunun altında yatan sebepler nelerdir peki?

Türkiye’de spor politik bir silah olarak kullanılıyor ve sadece bir sosyal aktivite olarak değerlendirilmiyor. Bu sebeple hükümet hak, hukuk veya demokrasiye uygun değil TFF ve/veya kulüplerin isteğine göre kanunlar çıkartıyor. Diğer ülkelerde profesyonel kulüpler ve federasyonlar sporun sadece paydaşları olarak görülürken bizde sahibi hatta “sınırları çizilmemiş devleti” gibi görülüyor. Buna rağmen kulüpler talep ettikleri yasalarla aslında kendi bacaklarına sıkıyorlar farkında olmadan. Bunu sporda şiddet yasasında da gördük, yakında tahkime ilişkin Anayasa maddesinde de göreceğiz. Diğer ülkelerde sistem bizdekinin tam tersi işler. Kulüpler genellikle hükümetlerden yasa talep etmezler etseler bile (bizim kulüpler kadar cüretkâr olmadan) hükümet buna uymak zorunda değildir, hatta tam tersi karar verebilirler.

UEFA ve FıFA isviçre’de özel statüde kurulmuş uluslararası derneklerdir. Sion da aynı ülkede kurulu bir spor kulübü. Bu kulüp de isviçre yasalarına tabi bir diğer kurum olan UEFA’yi verdiği bir karardan ötürü mahkemeye veriyor. Mahkeme de kulüp lehine bir karar veriyor.

Peki isviçre’de bizdeki Anayasa mahkemesi gibi bir madde olsaydı ne olurdu? Maddeyi bir defa daha hatırlayalım.

”Spor federasyonlarının spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin kararlarına karşı ancak zorunlu tahkim yoluna başvurulabilir. Tahkim Kurulu kararları kesin olup bu kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz”

Bu durumda Sion önce isviçre Futbol Federasyonu’na ardından da CAS’a gider. Doğal olarak bu kurumlardan bir sonuç alamazdı (Tıpkı Fenerbahçe’nin de alamayacağı gibi). CAS, UEFA’ya bağlı bir kurum değildir fakat futbolun ve sporun global statukosuna göbekten bağlı bir kurumdur. Bu sebeple UEFA’ya karşı böylesi radikal bir karar hiç bir zaman almaz. Ufak bazı göstermelik kararları olsa da uluslararası federasyonların aleyhine radikal kararlar almisligi yoktur.

Fakat isviçre’de veya Avrupa’nin hiç bir ülkesinde buna benzer bir anayasal, hatta yasal kısıtlama yoktur. Aksine yargıya gitmek herkesin hakkıdır. CAS, FIFA, UEFA veya sporun herhangi bir kurumunun vereceği kararlar hiç bir zaman son hüküm değildir. Federasyonların verecekleri her karar mahkemeye götürülebilir.

İsviçre Futbol Federasyonu, FIFA’nın kararına rağmen bir oyuncuyu lige kabul etmek zorunda kaldı mahkeme sonrasında. İlerleyen süreç sonucunda da UEFA Sion’u Avrupa Ligi’ne geri almak veya tazminat ödemek durumunda kalabilir. Her durumda ufak bir kulüp kendi ülke federasyonuna, 53 ülkenin futbol federasyonlarına (Sion davasında UEFA’ya tam destek vermişlerdi), UEFA’ya ve FIFA’ya (sürekli olarak anlamsız tehditler savuruyor isviçre Futbol Federasyonu ve Sion’a) karşı hakkını arayabiliyor. Bizim büyüğümüz ise tıpkı şiddet ve şike ile ilgili kanunda olduğu gibi müdahil olduğu ve çıkmasına katkı sunduğu bir Anayasa maddesi sebebiyle hakkını aramak hakkından mahrum kalacaktır.

Bu anlaşılmaz anayasa maddesinin kaldırılması için bir vesile olur ve Anayasa Mahkemesi’nin son derece yerinde kararının İnsan Hakları açısından önemi anlaşılır ülkemizde. Yoksa daha çok kurum ve kişinin bu maddeden ötürü canı yanacak ve ileride mutlaka değişecektir.

2 Comments

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s