Sansürlenen TFF’ye Başkan Kim Olsun Anketi

Fanatik.com.tr de yayınlanan ve kısa sürede 150.000 üzerinde kişinin oy kullandığı anket bir anda kaldırılmış internet sitesinden. Böyle bir dönemde bunun olabileceğini tahmin edip ekran görüntüsünü kaydetmiştim. Bari burada dursun 136.212 kişinin görüşü. Ekran görüntüsü 03 Şubat 2012 saat 23.42’deki oylama sonucunu göstermektedir. Halk açık ara Haluk Ulusoy’u, ikinci tercih olarak da Şenes Erzik’i başkan olarak görmek istiyor.

Aslında ülkemizde olağan görülen böyle bir sansür gazetecilikte etik değerlerin içselleştirildiği ülkelerde bütün gazeteyi sallardı. Bir yerden baskı geldiği ve bu baskıya kolayca boyun eğildiği belli.

Spor gazetelerini de ekonomik gerçekler değil kişisel menfaat ve politikalarla yürüdüğü zaten biliniyor. Tüketici ile interaktif iletişim sağlayan, 150.000 üzerinde kişinin oy kullandığı (bu rakamı görmüştüm fakat ekranı tekrar çekmedim. Ciddi bir değişiklik yoktu oranlarda) ve sayısını bilmediğimiz sayıda kişinin görüntülediği bir içerik bir anda çıkartılabiliyor. Halbuki bitene kadar katılımcı sayısı milyonlara ulaşacak ve üzerinden haber ve yorum içeriği de oluşturulabilecekti. Seçim döneminde de halkın tercihi görülecekti.

Bu anket gerçekten de futbolseverin tercihini gösteriyor. Fanatik web sitesinin kullanıcı profili her kesimi temsil edecek kadar geniş ve katılımcı sayısı ufak bir grubun domine etmesini önleyecek kadar büyük. Ayrıca bir kişinin birden fazla oy kullanmasını önleyen bir sistem kullanılıyor (sanırım sistem IP başına tek oy için izin veriyor; deneyebilirsiniz). Yani aynı bir veya bir kaç kişinin binlerce oy kullanmış olması neredeyse imkansız.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s