Futbolda Şeffaflık Konferansı

Cuma günü (24 Şubat 2012) Doğuş Üniversitesi’nde düzenlenen Futbolda Şeffaflık Konferansı’nı izledim. Transparency International’ın Türkiye ayağı olan Şeffaflık Derneği’nin, Spor Hukuku Enstitüsü’nün de desteğiyle düzenlediği faydalı bir toplantıydı.

Aslında daha çok Sylvia Schenk’i dinlemeye gittim diyebilirim. Diğer konuşmacıları televizyonlarda izliyoruz ve bazılarının sunumları yine bizim yüzeysel gündemimize saplandı kaldı diyebiliriz. Sadece eski toprak Selçuk Öztek daha genel ve çözüme ilişkin bir bakış açısı getirdi.

Eleştiri yapmadan önce olumlu olanları da söylemek isterim. Öncelikle bu tür toplantılar kamuoyunda hiç tartışılmayan spor yönetimi konusundaki bilgi birikimine önemli katkı sunuyor. Tüm konuşmacılar da katkı sunma amacındaydılar fakat bazı konuşmacılar (özellikle genç konuşmacılar) gündeme saplanıp kaldılar ve sorunların kökenine değinemeden tekil olayları analiz etmeye giriştiler. Bu tip çabalar da televizyonlarda dinlediklerimizin adeta tekrarı gibi oldu.

Kısmet Erkiner de makro bir bakış açısı sunarken önemli bir şeyi atladı. Çözüm önerisi getirmek!

CAS hakimi Kısmet bey FIFA ve UEFA’yı cesurca eleştirdi. Andrew Jennings’in Foul kitabından örneklerle FIFA’nın bizi eleştirmesinin aslında politik hamleler olduğunu ve önce kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini anlatmaya çalıştı. Kısmet Bey’in anlattıkları ülkemizde fazla bilinmeyen konular fakat Sylvia Schenk bu sunuma kısa ve net bir eleştiri getirdi. “Her ülke ve kurumda eleştirilecek, özellikle de konu futboldaki kirlilik olduğunda, çok fazla şey var fakat herkes önce kendi evinin önünü temizlemeli”.

Selçuk Öztek ise İsviçre Olimpiyat Komitesi’nin yayınlamış olduğu bir çalışma üzerinden futbolumuzun durumunu analiz etti. Dokümandaki on maddelik kontrol listesinin altında “Listedekilerden en az üç tanesine cevabınız hayır ise ciddi anlamda yolsuzluk riskiniz var” deniyor. Hem kulüplerimiz hem de spor federasyonlarımız için listedeki neredeyse tüm maddelere hayır demek mümkün. İlginç ve her şeyi açıkça ortaya koyan, kısa bir sunumdu. Verdiği kontrol listesi de tüm spor kurumlarının faydalanabileceği bir belge.

Sylvia Schenk konuşmasında iyi örnek olarak Almanya’da bu yıl uygulanmaya başlanan şike ve yolsuzluk ile mücadeleyi ve ihbarı kolaylaştıran ombudsman mekanizmasını anlattı. Ayrıca çok önemli bulduğum ve Türkiye’deki spor federasyonlarına da uygulanması gereken önerilerini detayları ile anlattı. Raporu buradan indirebilirsiniz.

Bahsettiğim konuların tamamının linkini yazının içerisinde bulabilirsiniz.

Toplantının notlarının da gönderileceği söylendi. Elime ulaşırsa onları da paylaşacağım.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s