DÜNYA STADYUM ENDEKSİ’NDE ATATÜRK OLİMPİYAT STADYUMU

Danimarka Spor Bilimleri Enstitüsü tarafından yayınlanan Dünya Stadyum Endeksi’ne Atatürk Olimpiyat Stadyumu geriden girmeyi başardı!

Raporda Dünya üzerinde büyük uluslararası etkinlikler1 için inşa edilmiş stadyumlar dikkate alınıyor ve bunların ev sahipliği yaptıkları tüm etkinlikler dikkate alınarak ne kadar verimli yatırımlar oldukları tartışmaya açılıyor.

Blogun araştırmalar bölümünde veya geçmiş bazı yazılarda uluslararası etkinliklerin ülke ekonomilerine büyük katkı yaptığı ön yargısının sorgulanması gerektiğine ilişkin pek çok örnek verdim. Akademik araştırmaların önemli kısmı bu etkinliklerin ekonomik faydaları bir yana, uzun vadede kamu üzerinde yük olduklarına ve kaynakların verimsiz kullanımına çok açık örnekler olduklarına işaret etmektedir.

Bizim Atatürk Stadyumu da dünyada bu alanda önde gelen garabetlerden bir tanesi. Ayrıca herhangi bir organizasyonu almadan, mesnetsiz bir iyimserlikle inşa edilen ilk yapı olması sebebiyle de ayrı bir gurur kaynağımız.

Ülkemizdeki yetkililer raporu hazırlayan kurum ile hiç bir bilgi paylaşmayarak stadımızın listedeki kaçınılmaz sonunculuğunu muallakta bıraktılar!

Raporda halk diliyle;

Havelange’in bir sözüyle gaza gelip hıyar gibi Olimpiyat stadı yaptınız ama stad yapıldıktan sonra da 2 defa adaylıklarda avucunuzu yaladınız. Milli maçları da orada oynamıyorsunuz. Bir tek IBB diye taraftarı olmayan bir takım maçlarını bu statta oynuyor. Ne b.k yemeye yaptınız o stadı da halkın parasını çarçur ettiniz.

deniyor.

Rapordan Atatürk Stadı ile ilgili bir cümlenin çevirisini yaptım (sf.24). Raporun tamamına da BURADAN ulaşabilirsiniz.

Eğer rapordaki, sadece büyük etkinlikler için inşa edilmiş Olimpik tesisler dikkate alınırsa, Atatürk Olimpiyat Stadı en kötü yatiırımdır. İnşaat masraflarına yaklaşık $150m harcanmış olmasına karşın hiç bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmamış olması sebebiyle, Türkiye’nin en büyük stadyumu, büyük bir başarısızlık ve verimsiz bir kamu yatırımı olarak görülebilir. Türkiye ve Atatürk Olimpiyat Stadı, pek çok denemeye karşılık, henüz hiç bir büyük uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmadı ve önündeki en yakın fırsat 2020 yılındaki Yaz Olimpiyatları veya Avrupa Futbol Şampiyonası’na – stadın açılışından 18 yıl sonra – ev sahipliği yapmak olacaktır.

(1) ‘Mega Events’ olarak adlandırılan bu sınıfa Şampiyonlar Ligi Finali veya Final Four gibi kısa süreli, 1-2 maçlık etkinlikler girmez. Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları, Futbol Dünya Kupaları ve Avrupa Futbol Şampiyonaları, Commonwealth Oyunları, Afrika Uluslar Kupası ve benzeri organizasyonlar bu kategoride kabul edilir.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s