TMOK, MARKANA SAHİP ÇIK!

IOC marka değerlerini en agresif koruyan spor kurumlarından bir tanesi fakat Türkiye’deki üyesi TMOK’un bu konuda kendisine pek de yardımcı olmadığı açık. Bu başı boşlukta Türkiye’de kurumlar ve markalar gerilla pazarlamayı bırakıp düzenli orduya geçtiler neredeyse ama TMOK’tan çıt yok. Olimpiyat halkaları, olimpiyat ve olimpik kelimeleri istenildiği gibi kullanılıyor, doğrudan veya dolaylı yollardan marka ile ilişkilendiriliyor. Markasını Olimpiyat Oyunları’nın değerleriyle ilişkilendirmek için IOC’ye servet ödeyen firmalar enayi durumuna düşüyor.

Yukarıdaki resmi gören bir kişi Atlasjet’i Olimpiyatlar’ın ana sponsoru sanabilir. P&G bile bu kadar agresif vurgulamıyor Olimpik halkalarla ilişkisini.
Batıda, Olimpiyatlar’ın beş rengini bir arada olimpiyatları çağrıştıracak şekilde kullanırsanız telif hakkı davası riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Atlasjet veya Türkçe Olimpiyatları’nın yaptığını aklınızdan bile geçirmeyin. Ciddi tazminatlar ödemeniz kuvvetle muhtemel. Fakat Türkiye bu açıdan tam bir çiftlik. TMOK bu konuda üzerine düşeni kesinlikle yapmıyor ve bağlı oldugu kuruma ve onun sponsorlarına zarar veriyor.
Hadi Türkçe Olimpiyatları’na dokunan yanar! Peki diğerlerine ne demeli. Atlasjet gözüme çarpanlardan sadece bir tanesi. Daha pek çok ticari oluşum da benzer şekilde tecavüz ediyor markasına ama TMOK hiç ses çıkartmıyor.
2020 adaylık sürecinde bu tip uygulamalar fark edilir ve ülkemizde telif haklarının ne durumda (hem kanunen hem de kurum ve kişilerin refleksleri açısından) olduğu anlaşılırsa Türkiye için olumsuz referans olacaktır.
Eğer 2020 Oyunları’nı alırsak Türkçe Olimpiyatları yeni bir isim aramaya başlasın. Geçmiş tecrübelere bakarsak IOC’nin bu konuda taviz vermeyeceğini tahmin ediyorum. IOC Yönetim Kurulu’nu da çeteden içeri atamayız ya artık.

http://clk.atlasjet.com/im/LondraOlimpiyat/index_2.html

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s