FUTBOL FEYLEZOFLARI

Öldüremiyorsan Süründür! Bu strateji sadece bizim futbolumuza ve sporumuza has mı diye düşünenler olabilir ama aşağıdaki örnekte de göreceğiniz gibi öldüremiyorsan süründür veya yönetemiyorsan yasakla gibi futbol yönetiminin stratejik hamleleri sadece bizim yöneticilerimizin aklına gelmiyor. Futbolda ve sporda ileri devletlerde bu gibi gelişmiş stratejiler sıklıkla uygulanıyor.

Örneğimiz Mısır’dan. Hüsnü Mübarek rejiminden sonra iktidar olan demokrasiyi özümsemiş, eğitimli, halktan başka hiç bir şeyi düşünmeyen grubun müstesna isimlerinden spor bakanı Faruk El-Amry ne kadar üst düzey bir futbol feylezofu olduğunu kanıtladı.

Faruk El-Amry: “2012-13 sezonunda takım ve taraftar sayısını nasıl azaltacağımızı tartışıyoruz.”

Futbola ara verilmesinin ardından ligin yeniden başlaması için çalışmalar sürerken Al-Ahly ile Zamalek’in karşılaşmasını önlemek için iki gruplu bir lig önerisi getiriliyor. Ayrıca taraftar sayısını düşürmek için de gereken tüm önlemlerin alınacağını anlatıyor.

Bizde de bu tıp uygulamalara sıkça rastlarız ama El-Amry daha delikanlı çıktı ve amacının ne olduğunu açıkça söyledi. Bizler de bunun gibi açıklamalar bekliyoruz artık büyüklerimizden. Lâfı kıvırmadan, amacın ne olduğunu doğrudan söylemeleri belki daha iyi olacaktır.

Faruk Bey bu vizyoner yaklaşımıyla da bir sonraki Federasyon seçimlerinde, geçtiğimiz günlerde kişiler ile kurumları ayırmaktaki başarısının bir defa daha altını çizen Yıldırım Demirören’in karşısına çıkartılabilecek gerçek bir futbol adamı.

Futbol Yönetiminde 2012 yılı inovasyon konusunda oldukça verimli geçiyor. Futbol dünyasında çığır açan “Kişiler ile Kurumları Ayırmak” fikrinin ardından daha güvenli bir futbol için takım ve taraftar sayısını minimize etmek fikri, kişiler ile kurumları ayırmanın stratejik spor yönetiminde yükselen değer olmasını sağladı. Kurumlar artık tamamen kendi başlarına kalabilecekler ve yönetim, taraftar gibi dış etkenlerden artık etkilenmeyerek yüzyıllar boyunca temiz ve guzenli kalabilecekler.

Teşekkürler futbol feylezofları. Tarih hepinizi rahmetle anacaktır!

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s