ABD VS. TÜRKİYE’DE SPORCU HAKLARINI SAVUNMAK

Marvin Miller Beyzbol

ABD’nin Metin Kurt’u, Marvin Miller vefat etti. Miller ne bir sporcu ne de antrenör fakat beyzbol tarihinin en önemli 3 isminden bir tanesi olarak anılıyor. Metin Kurt gibi sporcuların haklarını savundu yıllarca. Beyzbol’da sporcuların örgütlenmesini sağlayan, gelirlerini artıran, pazar koşullarının sporcuların lehine değişmesini sağlayan bir lider.

Beyzbol tarihi, sporda işgücü pazarının nasıl bir evrimden geçtiğini gösteren en önemli örneklerden. Aslında bugün bildiğimiz diğer pazarlar beyzboldaki gelişmeler ve değişikliklerin öncülüğünde bugünkü hallerini aldılar. Basketbol’daki sözleşme pazarlıkları, İtalya’daki güçlü oyuncu birliklerinin öncüsü aslında beyzboldaki yapılanma vb.

Açıkçası Marvin Miller’i isim olarak takip etmedim ama beyzboldaki 1960-70’lerdeki sporcu örgütlenmesini spor ekonomisi kitaplarında okumuştum. Kendisini biraz araştırdığımda bu dönemde Oyuncular Birliği’nin başkanı olduğunu gördüm. Oyuncuları patronlara karşı koruyan pek çok adımda imzası var.

Türkiye’de beyzboldan bahsetmek biraz abes görünebilir fakat son günlerde yabancı basında sıkça adını duyuyorum. Spor ekonomisi ile ilgili neredeyse tüm bloglarda adından bahsediliyor. Beyzbol maçlarında anısına bayraklar yarıya indirildi. Bizde Metin Kurt’un hikayesini hatırladıkça kıskanmamak elde değil. Birbirine yakın dönemlerde benzer amaçlarla hareket eden bu iki adamın gördükleri muameleyi karşılaştırınca ülkemizde sporcu haklarının neden bu halde olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.

Metin Kurt’un benzer bir girişimi aynı dönemlerde neredeyse sosyal bir linç ile sonuçlanırken ABD’de bir kişi kahraman olabiliyor. Bugün benzer görevdeki Turgay Şeren de hiç bir şey yapmadan patron kulüplerin suyunda yıllardır görev! yapıyor ve sadece Berlin’de yaptığı kurtarışlarla hatırlanıyor. Keşke biraz da alt liglerdeki meslekdaşlarının haklarını kurtarsa da futbolcu kardeşlerinin de panteri olsa. Ama yumurta tavuk gibi bu işler bizim memlekette. Futbolcunun yanında olsa orada görev yapamaz, Metin Kurt’un akıbetine uğrardı. 2012’de bile!

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s