BUNDESLIGA’DA İLK YARIDA NE KA SOSİS NE KA EKMEK?

Image

Bundesliga’da takımların 2012-13 sezonu ilk yarısında oyunculara ödedikleri ücret ve karşılığında aldıkları puan ile bir tablo hazırlamış focus.de web sitesi. Buna göre puan başına en düşük maliyet yıllık €18m oyuncu ücreti ile yarım sezonda 26 puan toplamış olan SC Freiburg. En verimsiz kulüp de oynuculara senelik €75 milyon ödeyen fakat bunun karşılığında yarım sezonda sadece 19 puan toplayabilmis olan Vfl Wolfsburg. Borussia Dortmund puan olarak liderin oldukça gerisinde kalsa da sosis/ekmek oranında Bayern’i geçmiş durumda.

İlgimi çeken rakamlardan bir tanesi de Şampiyonlar Ligi’nı kazanması çok büyük bir sürpriz olmayacak olan Borussia Dortmund’un senelik futbolculara ödediği meblağın €50 milyon olması. Bahis sitelerinde Dortmund’un şampiyonluğuna en yüksek 1e 9, en düşük 1’e 7 oran veriliyor. Şampiyonluk şansı en yüksek dördüncü takım olarak görülüyor. Manchester Utd., PSG, Arsenal ve AC Milan gibi takımlardan daha yüksek şans veriliyor. Galatasaray için verilen en düşük oran 1e 100, en yüksek ise 1’e 250. Bizdeki devlet sübvansiyonu, vergi kolaylıkları ve benzeri uygulamaları da dikkate alırsak Galatasaray’ın maddi olarak Dortmund’dan daha rahat koşullarda olmasına rağmen son 16’nın en zayıf ekibi olarak göründüğünü söyleyebiliriz.

Image

http://www.focus.de/sport/fussball/bundesliga1/millionen-tabelle-der-bundesliga-wolfsburg-zahlt-fast-1-97-millionen-euro-pro-punkt_aid_897443.html

http://www.oddschecker.com/football/champions-league/champions-league/winner

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s