Spor Kültürü

Efsane gibi analtılır durur spor programlarında spor kültürümüz yok diye. Daha “spor kültürü”nun ne olduğunu tanımlayabileniyse görmedim.

Spor yapmak mı? Spor müsabakalarını takip etmek mi? Müsabakaları barışçıl bir şekilde tribünde takip etmek mi? Spor ile ilgili bilgilenmek, okumak, bilinçli takipçi olmak mı? Koleksiyoner olmak mı? Bazı kişiler hepsi diyecek ama bunların hepsine sahip toplum gözlemleyebildigim kadarıyla dünyada yok.

Yukarıdaki video benim algıma göre spor kültürünü kelimelerle değil ama görsel olarak çok iyi anlatıyor. Spor yapan ve kendini geliştirmeye çalışan gençler, onları takip eden ve destekleyen yerel halk. En önemlisi de yaptıklarından keyif alıyorlar. Keyifli vakit geçirmek belki de işin en önemli kısmı “oyuncu insan” için. Gerisi biraz hikaye gibi geliyor. Biz keyif almayı unuttuk. Onu bir hatırlayalım, biraz da açık alanımız, parklarımız olsun gerisi gelir zaten.

Oyun için en güzel tanımlama “Homo Ludens – Oyuncu İnsan”ın yazarı Johan Huizinga’dan. Spor da bu oyunun bir parçası sadece. 1949 yazımı kitabın Türkçe çevirisini buradan alabilirsiniz, ingilizce pdf’i de burada.

Oyun kurgusal olduğu bilinen ve gündelik hayatın dışında yer alan, bununla birlikte oyuncuyu da tamamen içine çeken, gönüllü, özgür bir eylemdir. Sınırları özellikle belirlenmiş zaman ve mekân içinde gerçekleşen, her türlü maddi çıkardan ve yarardan uzak bu eylem, verili kurallara göre, belli bir düzen içinde yerine getirilir. Oyuncu ve kimi zaman da seyirci kendinden geçer, coşar… Bu şekilde tanımlanan oyun, tarih boyunca, hayatın her alanında kültürün temel öğesi olarak varlığını sürdürmüştür.

2 Comments

  1. Doç. Dr. Attilla Erdemli’nin “Spor Yapan İnsan” isimli yeni kitabı çıktı.Kitabın tanıtım yazısında aşağıdaki parça yer alıyor:

    “Spor yapan insan kimdir? Soruyla karşılaşınca toplumda verilecek ortalama yanıt Olimpiyat Oyunlarına ve/veya Dünya Şampiyonaları’na katılan yüksek başarı sporcuları ya da adı bilinen futbolcular olacaktır. Bu belirleyiş, yalnızca spor olayı’nın küçük bir bölümünü verir, Spor yapan insan’ı değil. Spor yapan insan herkestir. Her insanın varlık yapısında bulunan ve gerçekleştirilmeyi bekleyen İnsanlardan biridir. Kendimizi tanıyıp, bilmemiz gerekmektedir, çünkü o varlığımızın zorunlu yanlarından biridir.

    Spor bilimleri spor yapan insan’ı değişik yanlarıyla incelerler. Sözgelimi spor tarihi onun gelişiminin tarihidir. Spor Hekimliği O’nun sağlığıyla ilgilidir, bunlar gibi Spor Anatomisi, Fizyolojisi Kinesiolojisi, Antrenman Bilimi, Spor Psikolojisi, Spor Sosyolojisi, Spor Antropolojisi, Spor Ekonomisi ve daha başkaca bir çok bakımdan hep Spor Yapan İnsan incelenir. Hepsi O’nun üstüne bilgiler verirler, daha araştırılıp bilinmesi gereken yanlarını gösterirler. Ne var ki hiçbiri Spor Yapan İnsan’ı bütün olarak veremez: Her biri yalnızca O’nun kendi alanına giren yanını inceler. Dahası spor Bilimleri ailesinin hiçbir üyesi Spor Yapan İnsan Kimdir? sorusunu da sormaz.”

    Spor Kültürü ile ilgili bu kitabı tavsiye ederim.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s