Dünya Kupası Katar’a Haram

Katarın prezentabl Şeyhi Hamad bin Halifa Al Thani Dünya Kupası'nı Sepp Blatter'den söke söke alıyor - 02 Aralık 2010-Zürih)
Katar’ın prezentabl Şeyhi Hamad bin Halifa Al Thani Dünya Kupası’nı Sepp Blatter’den söke söke alıyor. (02 Aralık 2010, Zürih)

Blatter çark etti

“Yazın oynanamaz kış mevsiminde oynansın”

FIFA Yönetim Kurulu ve Alman Futbol Federasyonu eski başkanı Theo Zwanziger en çarpıcı açıklamayı yaptı

“2022’yi Katar’a vermek bariz bir hataydı”

ve bununla da kalmayarak kararın yeniden değerlendirilmesini ve kupanın başka bir ülkeye verilmesini ilk defa bir FIFA İcra Kurulu üyesi olarak gündeme taşıdı.

Bundesliga CEO’su Christian Seifert’in de benzer bir önerisi olmuştu geçtiğimiz Mayıs ayında. Yaklaşık 2 yıldır dile getirdiğim 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmeyeceği iddiam kuvvetlenerek devam ediyor. Neden böyle bir tahminde bulunduğum ve gerekçelerini aşağıda özetlemeye çalıştım. Ayrıca ev sahipliği Katar’dan alınırsa neler olabileceği, daha da önemlisi bu durum bir Türkiye 2022’ye doğru gidebilir mi konusunu da ele almaya çalıştım.

*  *  *

Adaylık ve Lobi Faaliyetleri

Soccerex Johannesburg 2009’da Qatar 2022 tanıtımları

Katar ve Rusya adaylık konusunda en çok lobi çalışması yapan, para harcayan ve turnuvaya ev sahipliği yaparlarsa daha da büyük meblağlar harcayacaklarını taahüt eden ülkeler oldular. Katar henüz adayken 100 milyar dolar ile spor tarihinin en büyük harcamasını yapacağının sözünü verdi (Deloitte’un inşaat sektörüne ilişkin raporunda bu rakamın $200 milyarın üzerinde olacağı söyleniyor en yetkili ağızlar tarafından). Sürecin sonunda iki ülke de adaylık yarışını önde bitirdi.

Barselona, Zidane, Roger Milla, R. De Boer gibi ünlüler Katar’ın adaylık elçileri oldular. Barselona, Katar yarışı önde bitirdikten hemen sonra Qatar Foundation reklamını formasına, senelik $40 milyonu da cebine koydu.

2022 Dünya Kupası ile ilgili dedikodular adaylık sürecinde başlamıştı. 2022 ev sahibinin 2018 ile aynı tarihte, turnuvadan 11,5 yıl önce (Aralık 2010) belirlenmesi daha önce hiç karşılaşılmamış bir durumdu. FIFA ve Sepp Blatter’e bu konuda sorular yöneltildiğinde tatmin edici bir cevap hiç bir zaman alınamadı. Dedikodular ile geçen adaylık süreci sonunda Katar, Dünya Kupası düzenleme hakkını elde etti.

Oylamadaki sonuçlar daha ilk günden, özellikle 2018 adaylık oylamasında henüz ilk turda sadece iki oy alarak büyük hezimete uğrayan İngiltere ile Katar’a son turda 14-8 kaybeden ABD’de ciddi rahatsızlık yarattı. Obama seçim sürecini “FIFA’nın hata yaptığını hissediyorum” sözleriyle yorumladı.  FBI, o dönemdeki FIFA Başkan Yardımcısı ve CONCACAF’ın “Reyisi” Jack Warner ile ailesini takibe aldı.

İngiltere’deyse adaylık süreci parlamentodaki futbol yönetimi komisyonunun soruşturmasına konu oldu ve FIFA Yönetim Kurulu üyeleri ile ilgili pek çok yolsuzluk iddiası kayıtlara geçti. FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke’nin basına yansıyan “Katar Dünya Kupası’nı satın aldı” yazdığı maili, her ne kadar daha sonra ben çok para harcadılar anlamında yazmıştım dese de, oylama üzerindeki şüpheleri artırdı.

Katar 2022 seçimi, ISL skandalıyla itibarı zayıflamış olan Sepp Blatter ve FIFA yönetiminin imajını daha da zedeledi. Sepp Blatter’in bağımsız yönetişim komitesi ve etik kurulu incelemesi gibi makyaj hamleleri de durumu kurtaramadı.

2022 Dünya Kupası Katar’dan Alınabilir

Bugüne gelindiğindeyse eleştiriler iyice arttı. Önce Platini, 2022’nin yazın oynanamayacağını dile getirdi. Ardından da Sepp Blatter 180 derecelik dönüşle kış turnuvasının ateşli savunucusu haline geldi. Aradan geçen süre içerisinde Katar’da yaz turnuvasını destekleyen neredeyse kimse kalmadı.

Yaz turnuvasını savunmaya çalışan bir tek Katar’lı yetkililer kaldı. Katar hükümeti sürekli biz ülkeyi Temmuz ayında klimalarla Topuk Yaylası kıvamına getireceğiz deseler de artık yandaşları bile arkalarında duramıyor.

Qatar-2022-World-Cup+cropped (1)Aslında turnuvanın kış mevsiminde düzenlenmesi de neredeyse imkansız. Dünya Kupası sırasında müsabaka yasağı olması bütün Avrupa futbolunun uzunca bir süre durması anlamına geliyor. Şampiyonlar Ligi, naklen yayınlar ve benzeri pek çok takvimin de değişmesi gerekecek. Sezon ortası sakatlıklar, yorgunluklar ve daha onlarca sebep var kış turnuvasına karşı çıkmak için. Bundesliga ve Premier League de bunu kabul etmeyeceklerini açıkladılar.

İşler aleyhine ilerlese de Katar elinden geleni yapıyor. Futbol dünyasında etkilerini artırmaya devam ediyorlar. Katar sermayesi Malaga ve ardından PSG’i satın aldı. Çeşitli sponsorluklara imza attılar. Transferlerde paraları saçarak futbol ailesinde daha çok “dost” edindiler. Al Jazeera Sport naklen yayın hakları pazarının en önemli oyuncularından bir tanesi durumunda.

Qatar 2022 Organizasyon Komitesi de lobi faaliyetlerinde hız kesmedi. 2013 başında ABD’ye alışılmadık bir ziyarette bulunarak, buradaki şirketlerinin desteğini arkalarına almak amacıyla harcamayı planladıkları milyar dolarları anlattılar.

Fakat 2022’yi tüm bu çabalarına rağmen ellerinde tutmayı başarabileceklerini sanmıyorum. Yoğun baskı karşısında turnuvayı kış mevsiminde düzenlemeyi bir süre sonra kabul edeceklerdir fakat bu da yetmeyecek.

Alkol satışının, farklılıklara tahammülün, özgürlüklere saygının bulunmadığı ve iklim, coğrafya, yatak kapasitesi, politik yapı gibi pek çok sorunun olduğu, 1.7 milyon nüfuslu bir ülkede Dünya Kupası düzenlenmeyecektir. Katar, Valcke’nin deyimiyle, satın aldığı Dünya Kupası’nı bir süre sonra kaybedecektir.

Türkiye 2022 olabilir mi?

Bir de 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği Katar’dan alınırsa ne olur ona bakmak lazım.

Normal koşullarda 2022 turnuvasının ev sahibi 2014 sonunda belli olacaktı. Yine bu tarihlerde yeni bir seçim yapılabilir veya ev sahipliği hakkı doğrudan, Katar’a final oylamasında kaybeden ABD’ye verilebilir.

Yeni bir seçim yapılması durumunda, ki en çok üstünde durulan ihtimal bu, İslam dünyasının tepkisini azaltmak, bu iptalin din veya bölgesel gerekçelere dayanmadığını göstermek ve ortadoğu halklarının katılımını mümkün kılmak için turnuva yine müslüman bir ülkeye verilebilir. Bu durumda, bölgesel rotasyon da ortadan kalktığı için, Türkiye yeni 2022’nin en güçlü adayı olabilir.

1 Comment

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s