SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİ

Ahmet PEŞKERSOY (Kayseri) - UlkerTFFfotografYarismasi2 copy

İsviçre’li RobecoSAM yatırım danışmanlık firmasının yaptığı araştırmada klasik ekonomik göstergelerin yerine ülkelerin sürdürülebilirlikleri ve geleceğe dair riskleri analiz edilerek bir sıralama oluşturuldu. Ülkeler çevre (%15), sosyal yaşam (%25) ve yönetişim (%60) konularında 17 gösterge üzerinden 1-10 arası puanlar aldı. 21 gelişmiş ve 38 gelişmekte olan ülkeyi kaplayan sıralamada Türkiye 59 ülke arasında 41. sırada yer aldı. Listenin tamamı aşağıda.

Geleceğimiz o kadar da parlak görünmüyor. En azından raporu hazırlayan firmaya göre (kişisel olarak da, ümitli olduğum bazı konular olsa da, genel anlamda katılıyorum). Hatta sosyal yapının yatırımcılar ve bir ülkenin geleceği açısından ne kadar önemli olduğuna dair Türkiye’deki son dönemdeki gelişmeleri örnek gösteriyorlar aşağıdaki videoda.  RobecoSAM firması raporun temel amacını ülkelerin gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karsilayabilme yeteneginine dair detaylı bir resim ortaya koymak olarak açıklıyor. Yani, rapora göre çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak konusunda Türkiye parlak ülkeler arasında yer almıyor.

Aslında buna benzer bir araştırmayı Türk futbolu için de yapmak gerekir. Sürekli olarak Avrupa’nın en büyük futbol ekonomilerinden bir tanesi olduğumuzu söylüyoruz. Aslında transfermarkt’in bir günü diğerini tutmayan rakamları dışında bunu destekleyen hiç bir sağlıklı bilgi de yok önümüzde. Sübvansiyon ile suni olarak ayakta tutulmaya çalışılan bir futbol ekonomimiz var. Sadece gelir ve harcamalara baktığınızda pek çok gerçeği görebilmek mümkün değil. Yönetişim, futbolcu hakları, demokrasi, katılımcılık ve tabana yayılma gibi çok önemli konuları hesaba katarak bir sıralama oluşturacak olsak Türkiye hakettiği gibi Avrupa’da ilk 30 ülke arasına bile giremez diye düşünüyorum.

Screen Shot 2013-09-01 at 00.29.19

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s