SPORDA VERİ PAZARLAMASI

Screen Shot 2013-10-04 at 22.16.47 Screen Shot 2013-10-04 at 22.17.41

Spor ve futbol gibi verinin bu kadar çok olduğu ve insanların bu verileri incelemekten keyif aldıkları başka bir alan sanırım yoktur. Veri toplanması, sunumu ve görselleştirilmesinin değerini Amerikalılar 20. yüzyılın ortalarında fark ettiler. Avrupa’da ise daha yeni bir fenomen ama arayı hızla kapatıyorlar.

İnfografikler de son yıllarda veri sunumunun sosyal medyada paylaşılması ve istatistiklerin herkes için basitlestirilmesi adına önemli bir araç. Son dönemde çok başarılı çalışmalar yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de linkteki 2013-14 yaz transfer dönemine ilişkin verilerin görselleştirildiği ve sunulduğu internet sitesi.

Spor ve futbolun deneyimlenmesinde veriler, istatistikler ve bunların interaktif olarak sunumu giderek daha önemli hale geliyor. Ziyaretçiler dakikalarca kalıyordur diye tahmin ediyorum. Ben epey vakit geçirdim.  

Aslında böyle bir içerik medya kuruluşları ve ticari markalar için bulunmaz nimet fakat henüz fark edebilmiş değiller. Önünüze en istemediğiniz anlarda düşen sevimsiz pop-up’lar ve anlamsız bannerlarla tüketiciye ulaşmaya çalışmak yerine böylesi etkileyici bir işin parçası olmak, her markaya değer katacaktır.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s