PLAY THE GAME 2013 AARHUS’TA BAŞLIYOR

Image
Play the Game 2011 Köln Konferansı’nda FIFA İletişim Direktörü Walter de Gregorio sahnedeki Andrew Jennings’in kendisi ve Sepp Blatter hakkında söylediklerinden pek hoşlanmadı.

Play the Game 2013 bugün Aarhus’ta başlıyor. Kafatopu’nu takip edenler bu konferansı biliyorlardır. Yıllardır pek çok uluslararası konferansa katıldım. Bazıları akademik bazıları da Soccerex veya Sportel gibi ticari organizasyonlardı.
Akademik konferanslarda oldukça muhafazakar bir dil vardır ve her kelime tartılarak söylenir. Çok fazla da suya sabuna dokunulmaz.
Ticari toplantılarda ise zaten sektörden para kazanan kişi ve kurumlar temsil edildiği için sisteme yapısal bir eleştiri çok fazla olmaz. Genellikle paydaşların kendi alanlarında daha fazla güç elde edebilmek adına bazı talepleri olur.
Play the Game ise biraz farklı. Araştırmacı spor gazetecilerin kurdukları bir oluşum. İçlerinde üst düzey akademisyen ve spor yöneticileri de var.
Bana güre spor dünyasında gerçeklerin özgürce tartışılabildiği tek global spor platformu.

Play the Game 1997 yılında 34 ülkeden 109 gazeteci ve akademisyen tarafından globalleşme ve bunun spordaki olumsuz yansımalarına dikkat çekmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla kuruldu.

Geride kalan 16 yıl sonunda araştırmacılar, kamu görevlileri, politikacılar ve spor yöneticilerinin de katılımıyla spordaki en etkin, tarafsız tartışma platformu haline geldi.

2000 yılında, henüz spor basını ve kamuoyunun gündeminde olmayan IOC ve FIFA’daki skandallar, gen dopingi, kadın ve eşcinsel hakları, uluslararası etkinliklerin ekonomik yükü, aşırı ticarileşme ve küreselleşmenin taraftar kültürüne etkileri gibi konular tartışılıyordu. Bu konuların gündeme gelmesi ve spor kamuoyunun bilgi sahibi olması yıllar aldı.

2013 konferansında da bu durum farklı olmayacaktır. Önümüzdeki yıllarda gündeme gelecek pek çok konu Ekim ayında Aarhus’ta tartışılacak.

Eskiden muhalif duruşu sebebiyle sporun güç odaklarının pek fazla hoşlanmadıkları ve katılmadıkları bir platformdu fakat yıllar içerisinde etkinliği anlaşıldıkça IOC, FIFA ve UEFA da üst düzeyde katılım sağlıyor konferansa. Fakat sporun diğer alanlarında olduğu gibi kırmızı halılarda karşılanmıyorlar. Hatta burada oyunun yıldızlar onlar değil. Yıldız isimler yolsuzlukları ortaya çıkartan, sistemi cesurca eleştirebilenler. Bu yıl da onlardan bazıları konferansta konuşacak.

Konferansın detaylı programına, konuşmacı listesine ve canlı yayın linkine playthegame.org/2013 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu yıl program komitesinde görev aldım. Yarın bir sunumum olacak ve iki panelin moderatörlüğü de bana düştü. Diğer zamanlarda da blogdan ve @kafatopu twitter adresimden konferansta konuşulanları paylaşmaya çalışacağım.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s