SPORDA ŞİDDET!

FootballHooligans

Bir taraftar daha siyaset ve futbol kulüpleri işbirliğinde öldü. Bütün sorumlular yine %100 müsebbibi oldukları olayı şiddetle kınayacaklar. Bir daha yaşanmaması için duacı olacaklar. Futbolu ve tribünleri biraz bilen herkes ise gerçek sorumluların kimler olduklarını iyi biliyor.

Sporda ve futbolda ciddi bir şiddet sorunu yok. Yaratılan kayıtdışı bir ekonomi ve rant var. Bu kasıtlı olarak spor/futbol ailesinin bazı para ve güç için anasını-babasını satmaya hazır evlatları tarafından yaratılıyor. Belediye amca ile devlet baba da bunları sonuna kadar destekliyor. Un-su-şeker ne isterlerse sağlıyorlar. Sonra da helvayı yerken en çok onlar ağlıyorlar. Futbolda şiddet olarak sayacağınız neredeyse tüm ölümlü olayların ardında bu senaryo var. Legal güçler tarafından yaratılmış illegal rantlar ve bu rantın küçük balıklarının iktidar kavgası sonucunda hayatını kaybeden gençler.

Denizlispor’un 57 Gençlik ile Yeni Cephe taraftar grupları arasındaki kavga da yukarıda anlattığım artık klasikleşmiş hikayeye tam olarak uyuyor. Habere göre 57 Gençlik grubunun merkezi de Denizli Atatürk Stadyumu içerisinde. Yani Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait ve kulübe tahsis edilmiş bir tesiste bir taraftar grubuna yer tahsis edilmiş. Olmasa ne olur gerçi. Başka yerde yuvalananlarda durum farklı mı?

Kavga, futbol veya spor hatta kulüp ile ilgili değil. Spor ve futbolu, sözde kontrol edebilmek için oluşturulan yer altı ekonomisinden pay almak veya payını korumak için çatışıyorlar. Burada kavgaya girenlerin çoğu neyi savunduklarının, ne için kavga ettiklerinin bile farkında değiller.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s