Atlanta Hawks’ın yeni stadı

Teknoloji harikası, muhteşem ekranlar vsvs. Pek çok taraftarı fazlasıyla cezbedecek bir tesis. Sosyal medyada da sıkça paylaşıldı yukarıdaki video. Korumalı Futbol takımı Falcons ve 2017’den itibaren de aynı kişinin sahip olduğu yeni MLS takımı maçlarını burada oynayacaklar.

Özel bir web sitesi yapmışlar stad için. Hem iletişim hem de stad yapılmadan pazarlanması amacıyla kullanıyorlar.

Kafatopu’na not düşmek istediğim tarafı ise stadın finansmanı.

1,2 milyar dolarlık maliyetin %70-80’i özel sektör tarafından karşılanıyor. Diğer kısım da eyalet vergilerinin içerisinde Hotel-Motel Tax adı altında alınan; bölgenin turizm ve ziyaretçi potansiyelini artırmak amacıyla topladığı bir kesinti üzerinden ödenecek. Stadın yarattığı ekonomik büyüme bu vergi gelirini de artıracak. Toplanan Hotel-Motel vergisinin içerisinden bir kısım da 2050 yılına kadar sürecek olan finansman geri ödemelerinde kullanılacak. Yerel hükümet bu vergiyi %7’den 8’e çıkartmış stad projesi sonrası. Halk desteğini almazsa ilk seçimlerde siyasi olarak bedelini ödeyecektir.

Bu vergi sadece stad değil Fuar vb. alanların finansmanı için de kullanılıyor. Aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Detaylarına hakim değilim fakat üzerinde durulması ve incelemeye değer bir model.

Kulüplerin gelir tembelliğinden kurtulmaları ve yerel yönetimlerin halkın spor ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Ankara’ya bağımlılıktan kurtarılması gerekiyor. Bir yere stad yapılıyorsa o stadın maliyetinin önemli kısmını da bundan fayda elde edecekelerin yüklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Stadı kullanacak olanlar (kulüp, şirket, dernek veya her neyse) ile yerel halk.

Belediye de böyle bir yatırım kararı verirken baskı altında olmalı. Halk desteği olmadan stad veya tesisin finansmanına destek olamamalı. Bu durumda stad yerlerini planlamanıza bile gerek kalmaz. Sadece ihtiyaç duyulan ve talep edilen yerlere stadlar yapılmaya başlanır. Hiç futbol kulübü olmayan bir ile 15.000 kişilik futbol stadı yapmamış oluruz. En azından oranın halkı bunun faturasını öder ve daha sonra da siyasi faturasını keser bu hatanın. Şu anda herşeyi Ankara karşıladığı için o stad işe yaramasa da herkes memnun hayatından.

Stadın finansmanı: http://newstadium.atlantafalcons.com/funding/

Hotel-Motel vergisi: http://newstadium.atlantafalcons.com/funding2/hotel-motel-tax/

 

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s