STRIP MY CLUB

Uluslararası bir projenin Türkiye’de duyurulması ve bu kitlesel kaynak yaratma (crowd funding) projesinin amacına ulaşabilmesi adına destek oluyoruz. Hep söyleriz Türkiye’de kulüpler çok kötü yönetiliyor diye. İlk defa Avrupa’nın tüm ligleri ile saha dışındaki performanslarına göre karşılaştırma imkanımız olacak Süper Lig kulüplerini. İyi durumda olmadığımızı biliyoruz da en azından nerede olduğumuzu bir görelim istiyoruz.

Proje detayları aşağıda. Bize sesimizi duyurararak da yardımcı olabilirsiniz.


stripmyclubkafatopuslider

Süper Lig kulüpleri artık saha dışı performanslarına göre de sıralanacak!

Uluslararası online futbol ve sosyal sorumluluk platformu RESPONSIBALL futbol kulüpleri arasında yönetişim standartlarının geliştirilmesi, şeffaflığın artırılması ve sosyal sorumluluğu teşvik etmek amacıyla yeni bir kampanya başlattı. Strip My Club! Avrupa’nın her yerinden futbolseverlere, ülkelerinin en üst ligindeki kulüplerin saha dışındaki performanslarına göre sıralanacakları ve sosyal sorumluluk skorlarının açıklanacağı bir projeye katkı sağlama fırsatı veriyor.

DESTEĞİNİZ ÖNEMLİ

stripmyclub.com web sitesi bir kitlesel kaynak yaratma (crowd funding) platformudur. Futbolseverler tarafından yapılan bağışlar tamamıyla araştırma, teknik ve iletişimden oluşan kampanya giderlerinin karşılanması amacıyla kullanılacaktır. Proje bütçesi her ülkenin en üst ligindeki takım sayısı ve GSMH’na göre belirlenmiştir. Her ülke için hedefe 1000 adımda ulaşmak amaçlanmaktadır ve Türkiye için bir adımın değeri €6,40 olarak belirlenmiştir.

HEDEFLER

Türkiye için hedefe ulaşılması durumunda RESPONSIBALL gereken araştırmayı yönetecek ve yaz sonunda ulusal sıralamayı Avrupa sıralaması ile birlikte açıklayacaktır. Hedefin %50 seviyesinde aşılması durumunda da ligin RESPONSIBALL Uluslararası Sıralaması’nda yer alması mümkün olacaktır. Bağışların hedefin %50’sinin altında olması durumundaysa ülke sıralamaya dahil olamayacak ve bağışlar Avrupa çapındaki uluslararası sıralama bütçesinde değerlendirilecektir.

KAZANIMLAR

Futbol kulüplerinin şeffaflaşması ve daha sorumluluk sahibi bir şekilde yönetilmesinin yanında proje destekçileri UEFA Şampiyonlar Ligi futbol topu kazanma fırsatı da elde edecekler. Kulüpler ilk defa saha dışındaki performanslarına göre sıralanacak. Sıralamada taraftarlar, topluluklar ve genel anlamda topluma karşı sorumluluklarını ne ölçüde yerine getirdiklerine göre sıralamada yer bulacaklar.

  • Taraftarların demokratik temsili var mı? Görüş ve talepleri dikkate alınıyor mu?
  • Irkçılık ve azınlık haklarının korunmasına karşı politikalar mevcut mu?
  • Genç takımların refahına önem veriliyor mu?
  • Ailelerin müsabakalara gelmeleri özendiriliyor mu?
  • Engelli taraftarların ihtiyaçları dikkate alınıyor mu?
  • Maç günlerinde satılan yiyecekler sağlıklı mı?
  • Stadyuma yürüyerek ya da bisikletle gidilmesi teşvik ediliyor mu?
  • Çöp ve enerji tasarrufuna önem veriliyor mu?

RESPONSIBALL HAKKINDA

logo_responsiball_claim_rgbresponsiball.org sosyal sorumluluk sahibi futbol kulüpleri için bir bilgi havuzu oluşturulması amacıyla 2009 yılında kuruldu. Kar amacı olmayan, bağımsız bir sosyal sorumluluk inisiyatifi olan proje, Schwery Consulting tarafından yürütülmektedir. 2014 yılında dördüncüsü yayınlanan RESPONSIBALL Sıralaması Avrupa’nın seçilmiş liglerinin yönetişim performansına göre sıralamasını vermektedir. Daha fazla bilgi için http://www.stripmyclub.com web sitemizi ziyaret edebilir veya yan sütunda verilmiş olan iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. Projenin yayılması ve duyurulması için de desteklerinizi rica ediyoruz.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s