MANŞETLERDE FIFAGATE

FIFA skandalı dünya basınında manşetlerde yer buldu. Oldukça ilginç başlıklar var.

Bild’in “Hau Ab” (Defol Git) başlığı bizim spor basınını hatırlattı.

Brezilya’dan Metro’nun oluşturduğu illustrasyonda kırılan fay hattından düşenler arasında FIFA resmi sponsoru Adidas’ı değil de Nike’ın gösterilmesi ilginç olmuş. Sistemin aslında ne kadar bir bütün olduğunu ve böylesi büyük bir yolsuzluktan her paydaşın olumsuz etkilenebildiğini gösteriyor.

BBC Türkçe’nin İngiltere basınının 29 Mayıs’ta attığı FIFA manşetlerinin özeti;

Guardian, FIFA Başkanı Sepp Blatter’ın FIFA’nın itibarını onarma sözü vererek başkanlık görevini bırakma çağrılarına meydan okuduğunu yazıyor. Gazete Blatter’ın bu görevi 17 yıldır sürdürdüğüne de dikkat çekiyor.

Independent ise “Avrupa’dan Blatter’a: Görevi bırak ya da Dünya Kupası’nı boykot ederiz” manşetini atmış.
Avrupa Futbol Birliği UEFA’nın başkanının, FIFA Kongresi’nde bugün Sepp Blatter yeniden başkan seçilmesi halinde 2018’de Rusya’da yapılacak olan Dünya Kupası’ndan çekilebilecekleri uyarısını yaptığını yazıyor.
54 ülkeli UEFA’nın gelecek hafta Almanya’nın başkenti Berlin’de toplanarak atılacak adımı konuşacakları belirtiliyor.

Times gazetesi de FIFA Dünya Kupası’na sponsorluk veren markaların endişelerini gündeme getirmiş. Organizasyona 10 milyonlarca dolarlık sponsorluk sağlayan Adidas, Coca Cola, Gazprom gibi şirketlerin, soruşturmanın ardından FIFA ile aralarına mesafe koyan açıklamalar yaptıkları belirtiliyor.

Gazete Dünya Kupası’nın 5 ortağının, yani ana sponsorlarının, geçen yıl Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’na 177 milyon dolar para verdiklerine dikkat çekiyor.

Daily Telegraph ise FIFA soruşturmasının İngiltere ayağına dikkat çeken özel bir habere yer veriyor. Soruşturmada bazı İngiliz bankalarının adının geçmesinin ve bazı görüşmelerin Londra’da yapıldğının ortaya çıkmasının ardından, İngiliz polisinin de ülkede konuyla ilgili inceleme başlattığı duyuruluyor.

HSBC ve Barclays bankalarından açılmış hesapların para transferi için kullanıldığı ve rüşvetler üzerine bazı görüşmelerin Londra’da yapıldığı belirtiliyor.

Gazete İngiliz polisinin soruşturmayla ilgili olarak Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI ile iletişim halinde olduğunu da yazmış.

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s