Sporda Araştırmacı Gazetecilik

Andrew Jennings'in o dönemde yeni göreve gelmiş (FBI tutuklamalarından hemen sonra istifa etti) FIFA İletişim Direktörü Walter De Gregorio ile atışması.
Andrew Jennings’in o dönemde yeni göreve gelmiş (FBI tutuklamalarından hemen sonra istifa etti) FIFA İletişim Direktörü Walter De Gregorio ile Play the Game Konferansı kahve arasındaki atışması.

Araştırmacı gazetecilik ülkemizde çok zor iş. Fakat siyasette bunun çok iyi temsilcileri var. Sporda ise neredeyse kimse bu işe meraklı değil. Biraz da futbolun güzelliklerine odaklanalımcılar yüzünden futbolumuz bu halde aslında. Şike döneminde, ortada güzellik kalmamışken bile medyamız futbolun güzelliklerine odaklanabildi.

Dünyada da spor gazeteciliğinin ana konusu saha içi ve antrenman sahaları aslında. İşin doğası bu. Fakat araştırmacı gazeteciler de var. Soran, araştıran ve yanlışları ortaya koyabilen.

Bu sebeple Şeffaflık Derneği’nin 22 Temmuz’da Taksim Elite World Hotel’de saat 10:00’da başlayacak olan “Geleneksel ve Alternatif Medya’da Araştırmacı Gazetecilik” konferansına spor basınının da katılımının önemli olduğunu düşünüyorum. Fakat mevcut spor basınından çok da ümitli değilim.

Belki de sporun dışından çıkar bu alana yönelmek isteyecek kişiler. Örneğin bir Ecevit Kılıç daha çıksa da bize politik futbolun bugününü anlatsa veya yerli bir Andrew Jennings.

Jennings de spor dışından bir araştırmacı gazeteci. İtalya’da mafya peşindeyken futbol ve spor dünyasına dalıyor. Kendi söylemiyle mafya ağından daha karmaşık bir yapıyı araştırmaya başlıyor 90’ların başında. Önce IOC’deki yolsuzluklar, ardından da FIFA.

IOC’deki reformun en önemli tetikleyicilerinden bir tanesi olan kitabı “The Lord of the Rings” ile global spor sistemindeki pis kokuları ilk defa somut olarak ortaya koyuyor. FOUL ile de FIFA’nın ve Sepp Blatter’in yolsuzluklarını dünyaya duyuruyor.

Bugün global futbol yönetiminde bir değişim olacaksa bunun yolunu açan en önemli kişilerden bir tanesi Andrew Jennings. Bizim de daha iyi işleyen bir spor ve futbol yönetimine geçebilmemiz için araştırmacı gazetecilere ihtiyacımız var. Şeffaflığın bu kadar düşük seviyede, sosyal değeri bu kadar yüksek olan bir sektörde tarafsız araştırmacı gazetecilerin sağlayacakları bilgiler çok önemli.

Bu sebeple buradan duyurmak ihtiyacı hissettim bu konferansı. İlgilenebileceğini düşündüğünüz kişilere de iletmenizi rica ederim aşağıdaki duyuruyu.

Şeffaflık Derneği Konferansı

SeffaflikDernegiArastirmaciGazetecilikProgram

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s