CR7’nin takipçi sayısı 200m’u aştı

cristiano ronaldo digital sosyal medya

Hookit verilerine göre dünyanın en çok takip edilen sporcuları sıralamasını futbol domine ediyor. 2015 sonu itibarıyla Cristiano Ronaldo’nun takipçi sayısı 200 milyonu aştı. İkinci sıradaki Messi’nin toplam takipçisi 122m. Listede Milli futbolcumuz Arda Turan da 11.1m takipçi ve 5.2M etkileşim ile 13. sırada. Mesut Özil 49., Van Persie 98., Didier Drogba ise 100. sırada yer alıyor.


2015 senesinin rakamlarına göre şu an dünyada 2.6 milyar akıllı telefon kullanıcısı bulunmakta, bu sayının 2020 yılına kadar 6.1 milyara ulaşması beklenmekte. Gelişen teknoloji ile artık tüm dünya insanların parmaklarının ucunda, özellikle yaygınlaşan sosyal medya kullanımı ile sınırlar ve mesafeler ortadan kalkmış durumda. İnsanlar ilgi alanlarına göre, sevdikleri ünlü kişileri, sporcuları takip ederek onların paylaşımlarına kolayca ulaşabilmekte ve hayatlarından kesitlere şahit olabilmekteler.

Kitlelere hitap eden, başarılı ve popüler sporcular da sosyal medyayı aktif olarak kullanarak teknolojinin getirilerinden faydalanmaktalar. Bu konuda örnek olarak Real Madrid’in başarılı futbolcusu Cristiano Ronaldo şu an dünyanın zirvesinde bulunuyor. Ronaldo’nun Twitter hesabı 40.7M, Instagram hesabı 49.6M, Facebook hesabı ise 109.7M kişi tarafından takip ediliyor ve C7 bu rakamlarla toplamda 200M’dan fazla takipçi sayısına ulaşmayı başaran ilk sporcu olarak tarihe geçmiş durumda. Sadece 2015 yılında 41.8M yeni takipçi kazanan başarılı futbolcu, toplamda 760,3M etkileşim aldı. 2016 yılına bakacak olursak yalnızca geçtiğimiz 2 aylık süreçte bile 147B yeni takipçi kazanan Cristiano Ronaldo’nun hayranlarının sayısı her gün katlanarak artmakta.

Karşılaştırma yapacak olursak 200M takipçisi olan Cristiano Ronaldo, 68.7M takipçili Lebron James, 35.4M takipçili Michael Jordan, 34.8M takipçi ile Kobe Bryant, 30M takipçisi ile Kevin Durant, 17.6M takipçili Stephen Curry gibi NBA’in önde gelen isimlerinin toplamından (187M) daha çok takipçiye ulaşmış durumda. Bir sosyal medya fenomeni diyebileceğimiz Ronaldo, diğer sporcuları geride bırakmakla kalmayıp, birçok ulusal ligin resmi sosyal medya hesaplarından bile daha çok takip edilmekte. Dünyanın en çok takip edilen liglerinden NBA 61.6M, NFL 35.2M, MLB 14M, NHL 10.3M, MLS 4.4M’luk takipçi sayıları ile toplamda 126M takipçiye ulaşmış ancak 200M’luk C7’nin rekoruna yaklaşamamış durumdalar.

Cristiano Ronaldo’nun belki de en çok karşılaştırılmasının yapıldığı isim olan Barcelonalı Lionel Messi 122M takipçi ile dünyada en çok takip edilen ikinci sporcu olmasına rağmen, takipçi konusunda Ronaldo’nun gerisinde kalmış durumda. En çok takip edilen sporcular listesine bir göz atacak olursak listeyi futbolcuların domine ettiğini görüyoruz. Öyle ki ilk 100’de yer alan sporcuların 49’unu, ilk 10’un ise 6’sını futbolcular oluşturuyor. İlk 10’da geriye kalan 4 sırayı ise basketbol(2), Amerikan futbolu ve dövüş sanatları paylaşıyor. Listedeki tanıdık simalardan bahsedecek olursak 11.1M takipçi ve 5.2M etkileşim ile Milli futbolcumuz Arda Turan 13. sırada yer alırken Mesut Özil 49., Fenerbahçeli Van Persie 98., geçtiğimiz sezonlarda Galatasaray forması giyen Didier Drogba ise 100. sırada yer alıyor.

 

 

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s