Aşkabat 2017’nin götürdükleri

original_20170118193103684

8000 civarında sporcunun mücadele ettiği 5. Asya Salon ve Dövüş Spor Oyunları (AIMAG) Ashgabat 2017, 27 Eylül’de sona erdi. Devlet yönetiminin ülkenin imajı adına çok büyük maddi külfetin altına girildiği organizasyon Human Rights Watch raporuna göre halkın onarılamaz sorunlar yaşamasına sebep oldu ve olmaya devam ediyor.

Binlerce kişinin evlerinden olduğu uydu görüntüleriyle gözler önüne serilen raporda evleri istimlak edilen kişilere ödeme de yapılmadığı veya ödemeler konusunda çok ciddi sorunlar olduğu belirtiliyor. Süreçte yaşanan bütçe açıkları için de halktan AIMAG için doğrudan tek seferlik vergi toplandığı da iddialar arasında.

Türkmenistan turnuvada 89 altın, 70 gümüş ve 86 bronz madalya ile gövde gösterisi yapmış gibi görünse de milyar dolarlık yatırımların geri dönüşü son derece tartışmalı. Bu yatırımların hesabını sormak da ülkenin anti demokratik yapısı sebebiyle mümkün değil.

Ciddi bir ekonomik krizle de boğuşan ülkede krizin sebepleri arasında bu 12 günlük eğlencenin payı nedir bilemesek de uluslararası organizasyonların etkileri konusunda negatif vakalar hanesine bir ekleme yapmamız gerektiği muhakkak.

 

Yorumlarınızı paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s